За сприяння Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації та міського департаменту охорони здоров’я, представництва Novo Nordisk та фірми Bayerта за участю кафедри ендокринології Івано-Франківського національного медичного університету на Вічевому майдані 7 жовтня відбулась раніше анонсована акція присвячена Всесвітньому дню діабету.

Того дня на Вічевому майдані був великий наплив людей. Кожний мешканець Івано-Франківська, який просто фізично не мав часу звернутись до лікаря через роботу чи інші справи, зміг пройти консультацію в ендокринолога. У заході «Змінюємо діабет разом» взяли участь завідувач кафедри ендокринології, професор Надія Скрипник, головний позаштатний спеціаліст з ендокринології ДОЗ ОДА, доцент кафедри ендокринології Оксана Марусин, лікар-ендокринолог міської поліклініки № 2 Людмила Кушніренко, учасники студентського наукового гуртка кафедри ендокринології.

Захід був насичений піднесеним настроєм фахівців, організаторів та посмішками відвідувачів. Усі бажаючі мали змогу безкоштовно визначити свій рівень глюкози крові, отримати за необхідності консультацію ендокринолога. Студент 6 курсу медичного факультету Тарас Романів спілкувався з перехожими та роздавав роз’яснювальні листівки про профілактику цукрового діабету та важливість виміру глюкози людям з факторами ризику на діабет.

У світі за поширеністю після серцево-судинних та онкологічних хворіб «солодка» хвороба, або цукровий діабет посідає третє місце. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я відзначається неухильне зростання кількості хворих на цукровий діабет, який виявлено у 415 млн мешканців Землі.

В Івано-Франківській області на обліку перебуває більше ніж 44 тисячі людей з цукровим діабетом. Кожну хвилину від ускладнень діабету помирає шість людей, а загальні показники смертності значно перевищують такі показники від усіх інфекційних захворювань. У різних країнах хворі на цукровий діабет на 60-85% формують товариства сліпих, близько 50% осіб даної популяції помирає від хронічної ниркової недостатності, а частота інсульту за наявності діабету зростає у 4-6 разів і в 2-5 разів інфаркту міокарда, а 50-70% усіх ампутацій нижніх кінцівок, не пов'язаних із травматизмом, припадає на пацієнтів з цим захворюванням.

На думку експертів, не відомо справжню кількість українців із діабетом, так як за даними світової статистики, на кожен виявлений випадок цукрового діабету припадає три не виявлених, і тільки половина з них отримують належну терапію, 12,5% пацієнтів досягають мети лікування, а 6% людей з діабетом отримують бажаний результат і високу якість життя.

Гостроту проблеми визначає не тільки значне поширення захворювання, але і швидкий розвиток ускладнень, що призводять до інвалідності й смерті пацієнтів. Причина в тому, що діагностика цього захворювання проводиться, як правило, уже на стадії вираженого патологічного процесу. Досить драматично виглядає ситуація у реальному житті, так як не всі перевіряють рівень цукру, а нездужання, викликане його високим рівнем, списують на вікові зміни, гіпертонію, хвороби серця, нирок.

Спілкування з людьми, яким діагностовано цукровий діабету у зрілому віці, свідчить, що цей діагноз дуже часто не сприймають серйозно, вважаючи, що є хвороби набагато тяжчі і небезпечні. У результаті відсутності лікування швидко прогресує перебіг цукрового діабету із розвитком важких хронічних ускладнень. Цих ускладнень можна уникнути завдяки ранній діагностиці та ефективному контролю захворювання, як зі сторони пацієнта, так і лікаря.

На жаль, найсумніший факт, пов’язаний з діабетом – це захворювання на сучасному етапі не виліковується. Але запобігти важким ускладненням, підвищити якість життя хворих на цукровий діабет, щоб вони залишалися повноправними членами суспільства, незважаючи на дискомфорт, спричинений хворобою, можливо. Без сумніву, діабет – нестримно зростаюча епідемія, але зміна способу життя може запобігти катастрофі.

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
12
13
14
15
21
25
26
27
28
29
30

ua

virtualnii pac

osvitnii hab

guide

karta

Biblo ban

arnika zyma