Напередодні свята Покрови, у четвер, 12 жовтня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відкрилася виставка, приурочена 75-ій річниці Української Повстанської Армії та Дню захисника України.

Експозиція діє у холі центрального корпусу університету. Вона триматиме два дні, 12-13 жовтня. Ініціатором виступив осередок Наукового товариства імені Шевченка в ІФНМУ (голова — доцент кафедри українознавства Микола Сулятицький).

Експонується історико-патріотична виставка з фондів Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею (директор Ярослав Штиркало) та приватної колекції краєзнавця Юрія Гудчака.

«Тематична палітра виставки охоплює широкий інформаційний спектр українського визвольного руху 1940-50-х років, — розповідає Микола Сулятицький. — Представлені цікаві архівні фото та публіцистичні матеріали про формування бойових повстанських структур, оповідає про німецько-радянську та польську протиповстанську боротьбу, про героїчну самопожертву українських патріотів, жорстокість чужинців та підлу зраду місцевих перевертнів тощо».

Відвідувачі мають змогу також дізнатися про повстанські релігійні і національні святкування, закордонні рейди УПА, потужну видавничу діяльність та їх організаторів. на окремих стендах представлена активна жіноча участь у боротьбі та сумнозвісні й трагічні гулагівські поневіряння українських патріотів.

Одними з найцікавіших експонатів з колекції Юрія Гудчака є унікальні оригінальні листівки 1948-1949 років, які бійці УПА під час закордонних рейдів розповсюджували серед місцевого населення. «Такі виставки є дуже потрібними, адже так молодь може доторкнутися до славних сторінок нашого минулого, — говорить колекціонер. — В медичному університеті ми провели вже 13 подібних виставок, присвячених різним визначним датам української історії. Щоразу мені дуже приємно, коли молоді люди підходять, цікавляться, розпитують про ті чи інші експонати. Вони пригадують історії про своїх дідусів, бабусь чи далеких родичів, які в ті роки теж брали участь у визвольній боротьбі. Дуже важливо берегти цю пам’ять».

«Сьогодні серед нас небагато залишилося свідків тих подій, але на щастя вони є, — говорить перший проректор ІФНМУ, професор Ганна Ерстенюк. — І ця боротьба була прив’язана не лише до Західної України, патріоти були всюди, просто не всюди була можливість проявити себе Коли в нації є такі люди, така боротьба за свою волю, тоді на цьому фундаменті можна будувати майбутнє».

ua

virtualnii pac

osvitnii hab

guide

karta

Biblo ban

arnika zyma