Нещодавно у Києві відбулась міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання сучасної мікроелементології», присвячена пам’яті академіка Ю.І.Кундієва. Її учасниками були й науковці Івано-Франківського національного медичного університету.

У заході взяли участь більше сотні науковців з усієї України. Окрім медиків у роботі конференції також взяли участь біологи, хіміки, екологи, ветеринари, фахівці інших суміжних наук. ІФНМУ представила група науковців у складі першого проректора, професора Ганни Ерстенюк, доцентів кафедри біоелементології ім. Г. Бабенка Надії Хопти і Лариси Нечитайло.

Відкрив конференцію голова асоціації мікроелементологів України професор Леонід Шафран. Присутні відзначили цікавий виступ директора Інституту медицини праці імені Ю.І.Кундієва НАМН професора Володимира Чернюка, який розповів про етапи розвитку української мікроелементології та її фундаторів Володимира Вернадського, Олексія Войнара та Георгія Бабенка.

Йшлося також про важливу роль академіка Кундієва, зокрема, у вирішенні гігієнічних питань, пов’язаних з професійним отруєнням важкими металами, заходами профілактики тощо.

Виступ першого проректора ІФНМУ професора Ганни Ерстенюк стосувався питань роботи Центру біоелементології, а також методології і досвіду навчання молоді. «Важливо, що на цьому заході були як молоді науковці, які лише розпочинають свій шлях, так і вчені, що представляють потужні школи. Це є підставою для ефективної взаємодії і розвитку справи в цілому», — акцентувала Ганна Ерстенюк. За словами професора Ерстенюк, крім наукових пошуків, результати яких були представлені у доповідях, важливим було обговорення шляхів впровадження їх у практичну площину. Деякі розробки отримали пропозиції до патентування.

Група науковців нашого університету представила цікаві дослідження тему: «Вміст мікроелементів та гематологічні індекси у щурів під впливом енергетичних напоїв», а також «Використання природного сорбенту для очищення питної води від іонів кадмію у питній воді». Як виявилося, пошуки засобів до очищення питної води – сфера інтересів не лише науковців Прикарпаття. Також був представлений цикл досліджень «Важкі метали у сигаретах як основний етіологічний стимул пошкодження артерій», «Макро- та мікроелементний склад кісткового регенерату за умов впливу на організм хронічної гіперглікемії» тощо.

До слова, «Асоціація мікроелементологів України» входить у світове Товариство мікроелементологів і активно розвивається. Задля ефективної кооперації колег як на рівні України, так і за її межами, організація відкрила офіційний вебресурс.

Серед пріоритетних завдань на майбутнє учасники заходу визначили популяризацію українського досвіду і здобутків у сфері мікроелементології, міжнародну співпрацю і впровадження у практику результатів наукових напрацювань.

Результати наукових досліджень опубліковані у збірці матеріалів учасників конференції. Також правління асоціації підготувало перший короткий довідник термінів у мікроелементології.

Це був перший захід, організований з ініціативи Асоціації мікроелементологів України. Нагадаємо, рішення про створення та реєстрацію Асоціації було прийняте під час Бабенківських читань на базі ІФНМУ у 2015 році. Як підсумували учасники конференції, вона потрібна не лише для обміну досвідом, але й заради формування єдиної стратегії подальшого розвитку цього наукового напрямку.