Протягом минулого тижня в області пройшли заходи в рамках Всеукраїнського тижня боротьби з діабетом. Одну з масштабних акцій «Діабет і родина. Подолаємо діабет разом» організували на базі Івано-Франківського національного медичного університету. На обстеження та за рекомендаціями лікарів з’їхалиcя прикарпатці з міст та сіл. Студенти ІФНМУ допомагали лікарям і вчилися на практиці.

Захід вже традиційно був організований за підтримки департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, міського управління охорони здоров’я, Асоціації ендокринологів та Діабетичної спілки хворих на цукровий діабет Івано-Франківської області.

Серед учасників були люди з діабетом, ендокринологи, медичні працівники. Присутні визначали рівень глюкози крові, вимірювали артеріальний тиск та вагу тіла, проходили комп’ютерну діагностику синдрому діабетичної стопи.

«На сьогодні у світі нараховується 425 мільйонів хворих на цукровий діабет, — зазначила завідувач кафедри ендокринології ІФНМУ Надія Скрипник. — Ця кількість постійно збільшується. В Україні таких пацієнтів нараховується біля півтора мільйона. В Івано-Франківській області близько 47 тисяч дорослих та 313 дітей».

У своїй лекції «Школа навчання самоконтролю» Надія Скрипник говорила про те, як не допустити ускладнення. «Неконтрольований цукровий діабет веде до ускладнень, — говорить Надія Скрипник. — Є гострі ускладнення, так звані коматозні стани. Щоби не допускати їх виникнення, слід дотримуватися дієти».

Спрага, сухість в роті, загальна слабість, болі в животі, знижена больова і тактильна чутливість — все це ознаки цукрового діабету, — застерігають фахівці. І за собою слід спостерігати, щоби вчасно попередити недугу. Медики акцентують, що має значення діалог з лікарем, рівень гемоглобіну, що слід показати стопи хірург, час від часу відвідувати окуліста і пам’ятати , що нормальний артеріальний тиск у людини з діабетом – 130 мм рт. ст.

За словами експерта з ендокринології департаменту охорони здоров’я ОДА Оксани Марусин, саме завдання лікарів попередити розвиток недуги і допомогти повноцінно навчитися жити з хворобою тим, у якого її виявили. Тому не слід нехтувати порадами медиків.
Лекції, присвячені здоровому способу життя, профілактиці ускладнень та харчування у людей з цукровим діабетом прозвучали від інших лікарів та професорів, представників спілки хворих на цукровий діабет і фармацевтичних компаній.

«Якщо набуто, то має бути збуто», — з оптимізмом розпочав свою лекцію про особливості харчування професор кафедри ендокринології ІФНМУ Володимир Боцюрко. Наголошував на тому, що переїдання не бажане, а фізична активність дуже корисна. Лікар детально розповів про корисні та багаті на вітаміни продукти, наголошував на цінності яблук та інших фруктів у щоденному раціоні.

«Цукровий діабет займає третє місце за смертністю після злоякісних пухлин та серцево-судинних захворювань, — констатував Володимир Боцюрко. — Разом з тим ця хвороба призводить до ураження всіх кровоносних судин і руйнування всієї судинної системи. Смертність можна знизити, якщо ми зменшиться кількість хворих на цукровий діабет другого типу, а це захворювання перш за все є набутим».

За словами професора Боцюрка, цим заходом лікарі хочуть донести до пацієнтів інформацію, що діабет 2-го типу — це не вирок. «Слід дотримуватися порад лікарів і контролювати рівень глюкози. Варто суттєво зменшити вживання складних вуглеводів, а прості взагалі виключити з раціону», — радить професор.

До організації події долучилися понад двадцять студентів різних курсів та факультетів, серед яких і активісти Студентського Наукового Товариства (СНТ). Студентка другого курсу медфакультету Юлія Мединська охоче зголосилася допомогти у проведенні заходу. Каже, і тема цікавить, і з людьми цікаво поспілкуватися. До слова, минулорічна наукова робота студентки стосувалася якраз діабету 1-го та 2-го типів. «Кількість хворих щороку збільшується, а все через те, що люди часто не зважають на свій темп і ритм життя, не контролюють те, що споживають, а головне – не відстежують, як все це впливає на рівень глюкози в крові», — каже студентка.

Четвертокурсниця Уляна Калічак консультувала людей, міряла тиск, рівень глюкози крові тощо. Дівчина каже, що ендокринологія як окремий розділ медицини її особливо цікавить, а все це завдяки ґрунтовній подачі лекційного матеріалу під час пар і залученню студентів до практичної діяльності.