В центральному корпусі університету відбулась зустріч кураторів студентських груп із практичним психологами ІФНМУ Іриною Козовою та Оксаною Панчак. Організували її з ініціативи голови ради кураторів Тетяни Князевич та проректора виховної роботи Ігоря Ванджури. Головна тема – виявлення нездорової поведінки серед студентів, запобігання проявам булінгу, попередження випадків суїциду.

Психолог Ірина Козова каже, дуже часто важко розпізнати, що насправді може коїтись у душі чи голові студента. І не завжди показна відкритість є ознакою здорової психіки. Дуже часто її використовують як ширму, аби приховати внутрішні проблеми.

«Відкритість чи демонстративність у поведінці студента може бути наслідком серйозних психологічних травм, – пояснює Ірина Козова. – А за рахунок таких зухвалих дій і вчинків він може прагнути компенсувати якісь особисті проблеми. Іноді, навіть у зовні успішних та зібраних дітей, всередині можуть вирувати внутрішні проблеми. Тому це не може бути показником психологічного здоров’я»

Внутрішні негаразди можуть спонукати молодь до необдуманих вчинків таких, як суїцид. Психолог пояснює, бажання накласти на себе руки може мати різне підґрунтя та ховає за собою якісь психологічні проблеми. Це може бути: потреба привернути увагу до себе, потреба покарати когось з близьких, вираження способу втечі від проблем, з якими не може самотужки впоратись дитина.

Діагностувати проблеми без спеціальних методів практично неможливо. Тому психологи запропонували проводити анкетування серед студентів, аби визначати так звані групи ризику.

«Ми могли би раз на один-два місяці підбирати психологічні, запатентовані наукові дослідження та тести, – радить Ірина Козова. – Зокрема, на рівень тривожності, невротизації, депресивності. Потім передавали їх кураторам, які б поширювали їх у своїх групах. Студенти би їх заповнювали, вказуючи свої прізвища. Після цього ми би їх опрацьовували і складали групи ризику»

Окрім того в університеті вже близько 6 років діє кабінет психологічної допомоги студентам, куди ті можуть звертатися для консультацій. Там працюють, як у груповому, так й індивідуальному порядку. Сюди можна прийти і обговорити свої проблеми чи переживання і тут студентам можуть надати кваліфіковану психологічну допомогу.

Також фахівці зазначають, до них часто направляють студентів, які хворіють, проте в них не можуть діагностувати жодних соматичних відхилень. Тому, що іноді захворювання можуть розвиватися саме на емоційному підґрунті, що і є першопричиною недугу.

«Без усунення цієї першопричини ми може лікувати дитину місяцями і так далі. А це може перейти у хронічну форму» - пояснює практичний психолог.

Однак, Ірина Козова наголошує, без бажання студента, без його згоди, вирішити ці внутрішні проблеми неможливо. Адже він сам має хотіти розібратись у цьому і дозволити психологам йому у цьому допомогти.

Ще одна складність полягає у тому, що навіть при наявності бажання, досягнути позитивного ефекту за один візит неможна.  Адже ці проблеми можуть бути закоренілими. Тому це вимагає систематичної та доволі тривалої роботи.

Також не оминули увагою і проблему булінгу у студентському середовищі. Зокрема, випадки коли частина групи чинить тиск на решту. Як приклад, більшість студентів не підготувались до заняття і вони змушують тих, хто таки виконав завдання казати, що вони теж не готові.

У такому випадку практичні психологи радять працювати в першу чергу з тим, хто якраз піддається утиску з боку інших.

«Тоді тут одразу постає питання чому студент дозволяє собою маніпулювати, чому піддається на вплив та не відстоює свою думку, - акцентує увагу Ірина Козова. - В першу чергу потрібно працювати з такими студентами, визначити причини такої поведінки і постаратися допомогти йому подолати цей бар'єр, навчити чинити опір спробам утиску. Адже коли у групі не залишиться осіб, які піддаються такого роду маніпуляціям, то й зникне прагнення інших чинити тиск»

Важливо, аби куратори груп, які отримують інформацію про того чи іншого студента, який знаходиться на межі психологічного зриву, повідомляли про це практичних психологів університету та спрямовували їх до них. Адже ігнорування таких сигналів може призвести до того, що молода людина спроможна накоїти лиха.

В університеті працює кабінет психологічної допомоги. Звертатися можна за номерами: 0660673974, 0992802413