У переддень дня Конституції 25 червня в івано-франківському Народному домі «Просвіта» та одночасно у навчально-науковому юридичному інституті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника відбулися наукові онлайн-дебати у формі круглого столу на тему «Досвід 25-ї річниці сучасного українського конституціоналізму та 30-річчя української державності: здобутки і втрати, проблеми та перспективи».

Захід відбувся з ініціативи керівників обласної та міської «Просвіти» Степана Волковецького та доцентки кафедри мовознавства ІФНМУ Марії Гуцол відповідно, а також кафедри конституційного, міжнародного та адміністративного права навчально-наукового юридичного інституту ПНУ.

З вітальним словом до учасників звернувся міський голова Руслан Марцінків, та голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства Просвіта Степан Волковецький. У роботі круглого столу взяла участь регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області, професори, доценти, громадські діячі.

Наукові доповіді, дискусії та повідомлення об’єднали представників трьох вищих навчальних закладів Івано-Франківська. Кафедру українознавства і філософії Івано-Франківського національного медичного університету представляли доценти Ігор Любчик та Олена Гайдукевич.

Робота наукових дебатів була структурована у трьох тематичних напрямках:

1. Проблеми фундаментальних засад українського конституціоналізму: історія і сучасність;
  2. Основні проблеми сутнісних особливостей сучасного українського конституціоналізму;
  3. Функціональні особливості та практично-прикладні проблеми сучасного українського конституціоналізму.

Під час роботи досвідчені учасники ділилися набутим досвідом періоду конституційного становлення, його проблемних сторін, аналізували характерні ознаки подальших конституційних змін, акцентували на особливостях досвіду зарубіжного конституціоналізму загалом та витоків конституційного державотворення в Україні зокрема.

Як підсумовують науковці ІФНМУ, проведення подібного заходу заслуговує на особливу увагу. З одного боку це приклад відзначення та вшанування ювілейних державотворчих етапів, а з іншого — можливість обговорити практичні складові конституційних засад українського державотворення.