Щороку 17 листопада у світі відзначається Міжнародний день передчасно народженої дитини. Ця дата увійшла в календар подій Івано-Франківська 2016 року, і вкрай важливим є продовження такої традиції. Одразу кілька кафедр Івано-Франківського національного медичного університету влаштували спеціальні події з цієї нагоди.

У відділенні інтенсивного виходжування і ранньої реабілітації передчасно народжених дітей Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні відбулася зустріч за участю матерів маленьких пацієнтів відділення, лікарів, завідувачки кафедри дитячих хвороб післядипломної освіти професорки Ольги Синоверської та здобувачів ступеня доктора філософії з педіатрії Анастасії Стефанишин та Христини Лазуркевич. Викладачі кафедри педіатрії підготували інформаційні матеріали про рекомендовану вакцинацію і тактику при найбільш поширених видах патології серця у передчасно народжених дітей, а також взяли участь у створенні листівок із відбитками ніжок пацієнтів.

Найменші з пацієнтів відділення отримали в подарунок іграшки-талісмани чудо-восьминіжки, крихітні в’язані речі від волонтерів із Німеччини та інформаційні матеріали, листівки, історії, які надихають. Зараз найменший пацієнт, який перебуває у відділенні, народився із масою тіла 910 грам на 25 тижні вагітності.

Зустріч вийшла теплою і зворушливою, розповідають на кафедрі. Завітали на подію «випускники» відділення 2015 року — Віка і Даринка разом зі своєю мамою. Дівчатка, як і одна із успішних молодих лікарок, яка завітала на зустріч і також народилася передчасно, стали справжнім натхненням для матерів, які зараз проходять довготривалий та непростий шлях лікування зі своїми крихітними малюками. Дівчатка є яскравим прикладом результату співпраці лікаря і батьків, вчасного лікування, довірливих відносин між ними, наполегливої праці.

Леся Баскова, мама дівчаток, голова осередку ГО «Українська асоціація батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» в Івано-Франківську, розповіла про Єдину всеукраїнську Програму підтримки сімей, які мають передчасно народжених дітей.

Лікарі наголошують на необхідності подальшого спостереження передчасно народжених малюків і вчасно народжених дітей із ускладненнями після виписки в катамнестичному центрі обласної клінічної лікарні до трирічного віку. В центрі катамнезу консультування проводять асистенти кафедри ІФНМУ Оксана Кузенко та Анастасія Стефанишин.

Цього ж дня Медики Івано-Франківського обласного перинатального центру вийшли на акцію на підтримку діток-поспішайок. Вони випустили у небо десяток білих та фіолетових повітряних кульок.

«Вперше на таку акцію вийшли австрійські професори у Відні. Вони випустили у небо стільки кульок, скільки було тоді передчасно народжених дітей у Відні. З того часу й святкують цей день, — каже завідувачка кафедри пропедевтики педіатрії ІФНМУ, консультантка відділення реанімації новонароджених ОПЦ, професорка Зоряна Кочерга. — Ми це робимо, щоб привернути увагу до цієї події. Це дуже клопітка справа — допомагати передчасно народженим дітям. Вимагає багато сил як у персоналу, так і у батьків, і в адміністрації, щоб їх виростити й відправити в обійми мами».

До перинатального центру завітали мами «ранніх пташок». Мама Віра Годованець каже, що жінки дуже зближаються з лікарями, які виходжують їхніх немовлят, адже проводять у лікарні більш як два місяці.

Отримали подарунки й самі «поспішайки». Для них майстриня зв’язала шкарпетки, покривальця та іграшки у формі восьминога. «Восьминіжка нагадує пуповину матері. Дитинка, коли лежить в кувезі, до неї прикріплені різні трубочки, і дитина їх видирає. А коли малюк ручками перебирає щупальці, то заспокоюється і припиняє видирати катетери. А ще дуже гарно, якщо мама потримає цього восьминіжка і він набереться запаху. Його кладуть туди, у кювез. Уявляєте, як це гарно?» – ділиться майстриня Наталія Калініченко.

Зі слів Зоряни Кочерги, в обласному перинатальному центрі зараз приблизно є 10 «поспішайок». Для їхнього догляду потрібен великий медсестринський та лікарський пост, каже професорка. Зокрема, одна медсестра опікується двома дітками. Дитина може провести у лікарні до двох місяців і більше: залежить від її стану. «У нас є малюки, яким уже виповнився рік. Вони перейшли цей складний шлях від мінімальної ваги тіла. І це надихає, коли ці діти ростуть без обмежень, без порушень розвитку, відчуваємо, що недарма приклали стільки зусиль», — говорить Зоряна Кочерга.

Наостанок зазначимо, що за статистикою, у світі кожна десята дитина народжується передчасно. В Україні щороку це близько 20 тисяч дітей.