Однією з надскладних проблем дихальних шляхів є ХОЗЛ, тобто хронічне обструктивне захворювання легень. Сьогодні ця недуга на четвертому місці за рівнем смертності у світі. Можна покращити якість життя, але не зупинити цю недугу, стверджують лікарі. Від куріння помирають...

17 травня відзначають День пульмонолога. Пульмонологи — це лікарі, які спеціалізуються на діагностиці та лікуванні захворювань дихальної системи організму.

Хороший пульмонолог знає, що ускладнення з легенями бувають різного рівня, тому наголошує на важливості уважного обстеження кожного пацієнта.

ХОЗЛ – складна не лише абревіатурою, а й симптомами.

“Будь-яке лікування лише уповільнює прогресування хвороби, адже вона — невиліковна, — говорить доцент кафедри фтизіатрії та пульмонології ІФНМУ Олександр Варунків. — Ми можемо покращити якість життя, продовжити його тривалість, але не зупинити реальну загрозу смерті від ХОЗЛ. На 90% причиною цього захворювання є саме куріння”.

Звісно, є й різні генетичні захворювання, наприклад дефіцит альфа 1-антитрипсину (це генетичне захворювання, що веде до зниження активності в крові і легенях, а це в свою чергу призводить до аномального осідання білка A1AT в клітинах печінки). Також можна отримати недугу через несприятливі фактори на виробництві, проте головна причина — куріння.

«То від куріння – я вже звик»

За словами Олександра Варунківа, першим симптомом хвороби є кашель, проте найчастіше пацієнти звертаються з проблемою задишки. Щодо кашлю, то курці «зі стажем» сприймають це як належне, мовляв «то від куріння». Проте, коли з’являється задишка, то робити що-небудь може бути пізно, бо йдеться вже про іншу стадію хвороби, лікування якої важче та витратніше. За словами самих пацієнтів, якість їхнього життя суттєво погіршується, робити будь-яку фізичну роботу стає доволі складно. Навіть важко підводитись з ліжка, доглядати за собою тощо.

Кількість населення з цією шкідливою звичкою зростає щодня, збільшується кількість жінок та молоді, які курять. На разі у нас значно більше чоловіків хворіють ХОЗЛ, а от у європейських країнах кількість чоловіків та жінок, які курять — зрівнялась.

«Доступні ліки» — для всіх та не від усіх недуг

Олександр Варунків розповідає про нещодавно запроваджену програму «Доступні ліки». Каже, хворі астмою ці ліки отримують, проте на ХОЗЛ ця програма не поширюється, такому хворому для місячного лікування в середньому потрібно від 2 тисяч гривень. При цьому йдеться про пожиттєве лікування. Якщо астма є хворобою людей працездатного віку, то ХОЗЛ – це здебільшого хвороба тих, кому за 40 років. Зокрема, хворіє чимало пенсіонерів, які часто не можуть дозволити собі таке дороге лікування.

Від куріння до інвалідності

Раніше було 4 ступені тяжкості хвороби, сьогодні, згідно світових рекомендацій, використовують не тільки результати спірометрії, а й симптоми. Існують «Модифікована шкала задишки» і «Шкала оцінки ХОЗЛ» — відносно цих опитувань виставляють бали і вираховується кількість загострень за попередній рік. У відповідності до тих показників пульмонолог відносить пацієнта в ту чи іншу клінічну групу. Далі призначається відповідне лікування. Для лікування найчастіше застосовують інгаляційні апарати, бо вони найдієвіші і потрапляють в саме місце хвороби. Залежно від стадій застосовуються інгалятори різних типів. Як зауважує лікар Варунків, найбільші проблеми виникають під час загострень, коли падають показники дихання, пацієнти найчастіше помирають. Здебільшого при цій хворобі пацієнтам надають групу інвалідності, бо якщо показник на спірометрії менше 50% , то людям важко пересуватись, дихати, говорити...

Як жити з хворобою: реабілітація та шанси

ВООЗ прогнозує, що до 2030 року, ця хвороба стане третьою за рівнем смертності, зараз вона на четвертому місці.

Чим швидше починається лікування – тим більше шансів. Також треба регулярно приймати препарати. Лікарі зазначають, що наше населення не достатньо поінформоване, адже люди за допомогою звертаються надто пізно... Проте якщо зменшити кількість загострень – можна продовжити тривалість і якість життя.

Існують програми легеневої реабілітації — вони не виліковують, проте покращують саму функцію дихання, вчать як жити з хворобою, показують спеціальні тренування, адже важкі навантаження категорично заборонені.

Допомагати навчаючи

«Розуміючи наскільки поширена ця проблема і наскільки вона недооцінена – на навчальній платформі «Prometheus» ми розробили онлайн-курс з проведення спірометрії, — розповідає науковець Варунків. — Тепер наші колеги з усієї України можуть переймати наш досвід».

Спірометрія – основна діагностична процедура при визначенні хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). Без неї діагноз поставити неможливо. У відеокурсі йдеться про методи діагностики, типи, основні помилки на практиці... Після завершення курсу кожен охочий може пройти тестування і перевірити отримані знання.

 

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
5
6
7
8
9
11
12
15
16
17
Дата : 17.09.2019 р.
18
21
22
23
24
26
27
28
29
30

ua

virtualnii pac

osvitnii hab

guide

karta

Biblo ban

arnika zyma