17-18 жовтня на базі Івано-Франківського національного медичного університету відбувається науково-практична конференція з міжнародною участю «Практика паліативної допомоги в Євразійському регіоні — обмін досвідом» в рамках відзначення 20-річчя служби паліативної допомоги на Прикарпатті.

У конференції беруть участь представники Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міністерства охорони здоров’я України, департаменту Європи та Центральної Азії в «Human Rights Watch», Фундацій Відкритого суспільства, фахівці у сфері паліативної допомоги з дев’яти країн світу: Молдови, Грузії, Таджикистану, Киргизстану, Азербайджану, Вірменії тощо.

«Ми піднімаємо питання становлення сервісів паліативної допомоги у пострадянських країнах, які мають більш-менш типові системи охорони здоров’я і типові проблеми в догляді і підтримці важкохворих пацієнтів, — розповідає один з організаторів конференції, представник Фонду «Відродження» Ксенія Шаповал. — Ми обрали місцем проведення Івано-Франківськ, бо територіально й історично тут є дуже хороший майданчик для діалогу, а ще цьогоріч відзначаємо 20-річчя створення місцевого Центру паліативної допомоги».

«Усі, хто робить перші кроки у такій важкій і малопізнаній сфері для України, мають велику відвагу, — зазначила під час відкриття конференції перший проректор ІФНМУ, професор Ганна Ерстенюк. — Університет намагається прикластися до процесів, які відбуваються в Україні, і насамперед ми розуміємо потребу в добрих фахівцях. Тому сьогодні в нас є наскрізна програма з паліативної та хоспісної медицини, яку підготували фахівці нашого університету і яка вже затверджена на рівні України та введена до обов’язкового вивчення. В Україні також створений підручник з паліативної і хоспісної медицини, де в складі авторського колективу є і наші вчені. Ми відвідували хоспісні клініки в різних країнах і бачили, як це відбувається в світі. Це перші кроки, і ми дякуємо, що маємо змогу сьогодні почути досвід різних країн і запровадити його в навчальний процес».

У конференції бере участь міжнародний радник з питань паліативної допомоги Мері Каллавей зі США. За її словами, сьогодні Україна є одним з лідерів у розвитку паліативної допомоги в Євразійському регіоні. «Найперше, що потрібно Україні — це підвищувати рівень обізнаності населення щодо необхідності паліативної допомоги, — говорить американський фахівець. — Люди повинні зрозуміти, що паліативна допомога — це не питання смерті, а питання забезпечення якості життя, питання допомоги пацієнтам бути настільки дієздатними, наскільки це можливо, і якомога довше. Крім того, потрібно навчати як медпрацівників, так і посадовців та чиновників. Паліативна допомога має бути доступною вдома, в окремих центрах, хоспісах та безпосередньо в лікарнях. Попереду ще багато роботи, але Україна сьогодні є одним з лідерів у регіоні, відбувся великий поступ уперед за дуже короткий час».

«Сьогодні в багатьох країнах світу питання паліативної допомоги потребує вдосконалення, вона має бути інтегрована в процес лікування пацієнта, — каже Марте Еверард, голова Бюро ВООЗ в Україні. — У багатьох країнах, зокрема й в Україні, багато медпрепаратів, включаючи опіоїдні, не використовуються належним чином і в таких масштабах, як повинні. Біль — це велика проблема, але, на жаль, він не розглядається як щось таке, що потрібно лікувати. Проблема потребує широкого професійного обговорення».

«Насправді частина з того, що має виконуватися в рамках надання паліативної допомоги, вже передбачено в законодавстві, — говорить директор програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Вікторія Томашевська. — Найголовніше, що Україна сьогодні має одні з найдемократичніших законів і наказів Міністерства охорони здоров’я, які пов’язані з обігом наркотичних препаратів. Це прямо впливає на можливість знеболення для пацієнтів, адже біль — одна з головних проблем для наших пацієнтів. Але ще треба вдосконалювати нормативну базу щодо стаціонарної допомоги тощо».

Найголовніше під конференції, за словами організаторів, це обмін досвідом. Під час заходу планується відвідання її учасниками Центру паліативної допомоги в Надвірній.

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
6
7
8
9
10
11
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
26
29
30
31

ua

virtualnii pac

osvitnii hab

guide

karta

Biblo ban

arnika zyma