Сучасні і давні традиційні вишиванки, вишиті ікони, книжки і навіть краватки — така виставка відкрилась 18 травня в читальному залі бібліотеки Івано-Франківського національного медичного університету. Вона присвячена Всесвітньому дню вишиванки.

Подію організував медичний університет разом із івано-франківською міською організацією «Просвіта». Свої твори представили майстрині Марія Турчин, Наталія Синиця, Діана Говера, Марія Червак, а також викладачка кафедри мовознавства ІФНМУ Ольга Баб’як.

Наталію Синицю називають архітектором вишивки. Колишня інженерка військового заводу «Позитрон», тепер вона працює у «Просвіті», і відома, зокрема, своїми унікальними вишитими обкладинками до книг. Колись вона показала ці свої обкладинки художнику Михайлу Фіголю, і він наголосив, що це є окремі мистецькі твори. «Маємо цінувати вишиванку, адже це сутність нашої нації, — каже Наталія Синиця. — Потрібно одягати вишиванки якомога частіше, а крім святкових сорочок шити також і буденні. А ще дуже важливо передати мистецтво вишивки наступним поколінням, тож закликаю всіх вчити своїх дітей та онуків».

Марія Червак завітала на презентацію разом із чоловіком і маленькою донечкою. Експозицією своїх авторських вишиванок вона зробила наголос на українських родинних цінностях. «Вишиванка ще за сивої давнини слугувала оберегом. Дівчата та жінки шили їх для своїх коханих, які вирушали на війну, — говорить Марія Червак. — Дуже люблю використовувати у своїх вишивках стародавні візерунки. Маємо берегти і передавати це вміння наступним поколінням».

Показала свої вишиті картини та ікони викладачка кафедри мовознавства Ольга Баб’як. Вона почала вишивати дуже давно, коли ще не було схем, починала з маленьких листівочок. «Нині маю дуже багато вишиванок, одягаю їх не лише в свята, але й в будні, — розповідає Ольга Баб’як. — Вишиваю хрестиком, використовую бісер, а під час пандемії опанувала нову техніку — алмазну вишивку. Взагалі вишивка мене рятувала під час пандемії, бо я забувала про погане».

Під час відкриття виставки студенти ІФНМУ виконали для присутніх запальні українські пісні. Родзинкою стала композиція «Чорнобривці» у виконанні студентів факультету підготовки іноземних громадян.

Як наголошує голова міської «Просвіти» і університетського осередку цієї організації, доцентка Марія Гуцол, такий захід сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. «Треба берегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу, — каже Марія Гуцол. — Вишиванка — це символ, який єднає українців незалежно від того, де вони живуть у світі чи якою мовою спілкуються».

Наостанок нагадаємо, що Всесвітній день вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня (цього року — 20 травня). Свято не прив’язане до жодного державного чи релігійного. Відзначити його може будь-хто, просто одягнувши цього дня вишиванку. Долучайтеся і ви!