На базі Івано-Франківського національного медичного університету відбулась масштабна науково-практична конференція «Медичне рятівництво та екстрена медицина». Спеціалісти з Польщі вкотре завітали до Івано-Франківська, щоб поділитися своїми напрацюваннями, а також провести практичні заняття для українських колег, студентів ІФНМУ.

«Це вже п’ята польсько-українська конференція. Попередні проходили більше на практичному рівні, зокрема, в центрах екстреної медичної допомоги. Цього року вона стає академічною, університетською. До нас приїхали представники із Варшавського медичного університету, Гданського медичного університету та інших. Чимало польських професорів та практиків екстреної медичної допомоги», — розповідає завідувачка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я ІФНМУ Орина Децик

За словами професорки Децик, Польща випереджає Україну за темпами змін в охороні здоров’я, тоді як в Україні тільки починається реформа екстреної медичної допомоги. Тож польські колеги охоче діляться своїм досвідом і університет вже кілька років поспіль має добру співпрацю, зокрема, завдяки ініціативі заступника декана Варшавського медичного університету, професора Роберта Галонзковского. Вона полягає у навчанні українських лікарів, фельдшерів і студентів сучасних аспектів реанімації. Окрім навчання проводяться спільні наукові дослідження, які публікуються в міжнародних науково-медичних виданнях.

На конференції обговорювали основні напрями реформування системи охорони здоров’я Польщі та України. Також йшлося про розбудову системи громадського здоров’я, проблеми розвитку різних служб екстреної медичної допомоги і кооперацію з іншими службами.

Що стосується екстреної медицини в Польщі та її реформування, запевняє професор Роберт Галонзковский, воно триває уже понад двадцять років, і тому не слід сподіватися на швидкі зміни і в Україні. Натомість варто навчати молодих.

Під час конференції польські колеги провели для наших студентів та лікарів кілька майстер-класів. За їх словами, українські студенти володіють неабияким багажем знань, проте з практикою у них слабше. «Івано-франківські шестикурсники мають високий рівень теоретичних знань, однак є проблеми з їхнім застосуванням на практиці, — зазначив польський професор Галонзковский. — Хоча вони швидко вчаться і, наприклад, за результатами попереднього навчання, яке ми організовували весною, їх рівень теорії та практики достатньо виріс».

Роберт Галонзковський відзначив, що за час свого перебування на Прикарпатті мав змогу спостерігати і за роботою служби швидкої допомоги. Каже, автомобілі швидкої дуже довго добираються до віддалених гірських районів області. Тому українцям потрібно серйозно зайнятися розбудовою вертолітної служби екстреної медицини.

«Мрію, щоби в Україні нарешті запрацювала медична вертолітна служба, яку я очолюю в Польщі. У нас зараз функціонує 21 база, де локалізовані гелікоптери рятувальної служби. Кожен з них являє собою пересувний пункт інтенсивної терапії, оскільки має все необхідне обладнання. Кожен гвинтокрил має 3-хвилинну готовність, щоб вилетіти на виклик. Вся координація відбувається завдяки центральній Варшавській диспетчерській», — розповів Роберт Галонзковський.

Дводенна конференція завершилась відвідинами новоствореної єдиної оперативно-диспетчерської КЗ «Івано-Франківський обласний центр ЕМД та МК», а також виїзним майстер-класом за участю польських інструкторів на території Бурштинської ТЕС.

Окрім цього, івано-франківські студенти та інтерни отримали змогу відпрацьовувати практичні навички в реанімаційних заходах. І це завдяки високотехнологічному манекену «Phantom», який в дарунок для університету привезла польська фармацевтична компанія «Polpharma». Манекен під’єднується до комп'ютера і дає можливість програмувати різні ситуації, які можуть трапитися у реальному житті. Наприклад, зупинка серця, проблеми з диханням і чимало іншого.

«Ми подарували «Phantom», який дозволить проводити навчання лікарів на додипломному та післядипломному етапі. «Phantom» є мультифункціональним. На ньому можна відпрацьовувати техніки непрямого масажу серця, штучної вентиляції легень, дефібриляції тощо», - розповіла Христина Нітецька, головний PR-менеджер компанії «Polpharma». Більше про високотехнологічний манекен та створення нового навчально-практиного класу читайте згодом. А наразі пропонуємо також послухати радіоефір з завідувачем кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я ІФНМУ, професор Ориною Децик, яка ґрунтовно розповідає про службу екстреної медицини, громадське здоров’я і трансформацію системи охорони здоров’я в цілому.