1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.54 (36 Голосів)

Медичні сестри – люди з відкритою душею і щирим бажанням допомогти. Вони приймають на себе важкий тягар людського болю і страждань, оберігають найцінніше, що є у людини – її життя. В Україні – війна, й щодня медсестри і медбрати ціною власного життя рятують українських військових. Вони – найміцніша опора, на якій тримається медицина.

Медичні сестри – руки, ноги, голос пацієнтів. Медична сестра перша стикається віч-на-віч з хворими і перебуває з ними 24 години. Недарма її так ніжно називають – «сестричка». За останні роки розвиток медсестринства зазнав розквіту, відокремився в окрему галузь медицини, і медична сестра не є «помічником лікаря», а є його партнером у наданні допомоги.

Медсестринство розвивається як наука, має ступеневу освіту: від фахового молодшого бакалавра до доктора філософії з медсестринства. Все це робить професію дуже актуальною та потрібною на ринку праці, високооплачуваною й цікавою для самих медичних сестер.

«Підготовку медичних сестер в ІФНМУ здійснюють з 1997 року зі спеціальності «Сестринська справа», коли відбувся перший набір студентів на дану спеціальність, а перший випуск фахівців за спеціальністю «Сестринська справа» відбувся вже в 1999 році», – розповідає завідувачка сестринського відділення фахового медичного коледжу ІФНМУ Галина Гвоздецька.

Відповідно до листа Міністерства охорони здоров’я України від 08.12.2004 р. №08.01-22/2957 та наказу від 22.12.2004 р. №415-д Медичний коледж почав своє функціонування як структурний підрозділ Івано-Франківського державного медичного університету шляхом реорганізації факультету підготовки молодших спеціалістів, який існував в університеті з 1997 року. Розпочиналось все доволі скромно – по одній групі. Ліцензований обсяг для спеціальності «Сестринська справа» становив 60 осіб.

Зазначимо, що основоположниками медсестринства в ІФДМА (сьогодні ІФНМУ) були знані професори, доценти та висококваліфіковані викладачі: Сергій Геращенко, Володимир Федорченко, Ігор Сарапук та інші. Справами медичних сестер займались заступники деканів із медсестринства: Ігор Сарапук, Павло Звонар; до речі, саме Ігор Сарапук був першим заступником декана з медсестринства. За короткий проміжок часу – у 2000 році за клопотанням ректора ІФДМА академіка Євгена Нейка до міністра освіти і науки України Креміня В.Г. продовжено термін дії ліцензії ВПД-І №095866 зі спеціальності 5.110102 «Сестринська справа» до 2004 року та збільшення контингенту студентів до 150 осіб. І вже тоді медичних сестер було 5 груп, а підготовка здійснювалась на базі і 9 класів, і 11 класів. Саме тому виникла потреба в реорганізації молодших спеціалістів в окремий структурний підрозділ. За короткий час фаховий медичний коледж ІФНМУ увійшов у перелік кращих фахових навчальних закладів області¸ який здійснює підготовку висококваліфікованих конкурентоспроможних фахівців медсестринства.

Серед викладачів, які працювали з самого початку відкриття спеціальності «Сестринська справа» і навчають медичних сестер по сьогоднішній день, слід відзначити Надію Іванів, викладачку терапевтичних дисциплін.

«Почавши свою професійну трудову діяльність у 1996 році на одній із кафедр на той час медичної академії, я була свідком зародження, народження і становлення нашого медичного коледжу. Навчаючи студентів, майбутніх медичних сестер, ми й самі багато чому вчились. Адже більшість викладачів на той час – це випускники нашого медичного вузу, під час навчання в якому акцент робився на поглиблення знань з діагностики захворювань, лікування пацієнтів, виконання складних лікарських маніпуляцій. До речі, коли я вчилась на першому курсі медичного інституту, годин для вивчення історії КПРС відводилось більше, ніж на догляд за пацієнтом. Ні для кого не секрет, що успіх лікування хворого значною мірою залежить від догляду за ним, від уміння вирішувати проблеми наявні та вчасно попереджувати потенційні. У цьому й полягає суть медсестринства.

Крок за кроком, розробляючи нові навчальні програми, пишучи від руки методичні розробки, обмінюючись досвідом із колегами з інших медичних навчальних закладів, що займались підготовкою середнього медичного персоналу в Україні, та вивчаючи програми, за якими медсестер готували у світі, ми росли. Не маючи на той час тренінгових центрів, ми практикували відпрацювання один на одному багатьох практичних навичок, таких як антропометричні дослідження, найпростіші фізіотерапевтичні процедури, деякі види ін'єкцій. Інколи як волонтерів до навчального процесу залучали працівників кафедри. Мій батько, маючи цілий «букет»  кардіологічної патології, неодноразово виконував роль тематичного хворого. «Живому» зв'язку викладача зі студентом, студента з пацієнтом у недалекому минулому сприяли відсутність інформаційних технологій, а найголовніше –  не було пандемій та воєнного стану», – згадує Надія Іванів.

Збільшення кількості студентів у коледжі змусило керівництво ІФНМУ розширювати навчальну базу університету. Тому прийнято рішення з 2013 року вивчення загальноосвітніх дисциплін проводити на базі навчального корпусу по вул. Галицька, 201, з 2020 року – по вул. Бандери, 77, а фундаментальні та клінічні дисципліни викладати на кафедрах університету.

Звичайно, без кадрового потенціалу реалізувати задумане було б неможливо. Першим директором медичного коледжу став доцент кафедри внутрішньої медицини №2 Павло Звонар, з 2012 року – доцент цієї ж кафедри Юрій Боцюрко, його естафету продовжив у 2020 році чинний директор коледжу Олександр Бульбук. Завдяки йому коледж, а зокрема і медсестринство, заазнало значного розквіту – про нас почув весь світ. Завідувачкою сестринського відділення у 2013 році призначено Галину Гвоздецьку. Чималий внесок у розвиток медсестринської освіти зробив професор, доктор медичних наук Ігор Вакалюк.

«Цьогорічний випуск медичних сестер є ювілейним 25 випуском в ІФНМУ. За цей час у нашому закладі підготовлено чимало висококваліфікованих спеціалістів, які знані не тільки у Івано-Франківській області, а й далеко за її межами. Наші випускники є висококваліфікованими спеціалістами у ряді провідних лікувальних закладів Івано-Франківської області та всієї України: Національний інститут раку (м. Київ), Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України (м. Київ), Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит» (м. Київ), приватна акушерсько-гінекологічна клініка «Ісіда» (м.Київ) та інші.  За межами України географія наших випускників - медичних сестер є досить широкою: Сполучені Штати Америки, Канада, Німеччина, Польща, Чехія, Словаччина, Австрія, Латвія, Молдова і навіть далека Австралія...

Чимало наших випускників продовжили навчання в університеті, стали висококваліфікованими лікарями, поповнили ряди молодих науковців, викладачів ІФНМУ, зокрема Анна Овчар, Вікторія Коржовська, а деякі випускники  продовжили ступеневу освіту з медсестринства, здобувши ступінь бакалавра медсестринства (Тетяна Білоган, Мирослава Шлемко) та здобули чи здобувають ступінь магістра медсестринства (Ірина Стасюк, Марія Петришин)», – каже Галина Гвоздецька.

Випускники фахового медичного коледжу є щирими патріотами України, і коли ворог ступив на рідну землю, вони пішли захищати її добровольцями. Слід відзначити таких добровольців-випускників різних років сестринського відділення: Василь Горбейчук, Юрій Бирчак, Оксана Любінець, Марія Кузик, Марія Корчинська.

Принагідно зазначимо, що цього року, як вдосконалення та розвиток медсестринства, Івано-Франківський національний медичний університет отримав ліцензію на підготовку медичних сестер І рівня (бакалаврського) вищої освіти медичної сестри та медичної сестри з косметології (І рівень бакалавра).