Виставка висвітлює сучасний погляд на патогенез розвитку тромбозів,  діагностику,лікування та профілактику.

Що таке тромбоз?

 

У здорових судинах кров вільно циркулює. Однак інколи у певному місці вона починає «застоюватися», і поступово утворюється тромб – згусток крові, який не дає крові вільно рухатися кровотоком.

Які причини тромбозу?

Виділяють три фактори, які провокують розвиток тромбозу:

·   специфічний склад крові, наприклад, внаслідок генетичних дефектів чи аутоімунних захворювань;

·  характер кровотоку, наприклад, застій крові внаслідок травми, сидячого способу життя, певних захворювань чи прийому медикаментів;

·  пошкодження судинних стінок внаслідок хірургічної операції, травми чи інфекції, або ж через порушення обміну речовин (підвищення рівня холестерину, порушення ліпідного обміну, цукровий діабет тощо).

Як діагностувати тромбоз?

Виявити тромбоз, який ще не призвів до серйозних наслідків, досить важко. Тільки уважний сімейний лікар, який знає про ваше здоров’я усе і спостерігає його в динаміці, може насторожитися і призначити відповідні обстеження.

Для уточнення діагнозу тромбозу використовують біохімічні і рентгенологічні методи дослідження. Зараз  є все необхідне для оперативної й точної діагностики: аналізатори світового лідера серед медичного обладнання , завдяки яким визначаються важливі показники згортальної системи крові та інші, що можуть впливати на гемостаз; сучасний і високоточний апарат для ультразвукового дослідження судин; і найважливіше – команда професійних лікарів, спеціалістів у різних сферах.

   У випадку ж, якщо тромбоз уже виявлений, регулярні обстеження у  клініці допоможуть відслідкувати, чи правильно призначене лікування, наскільки ефективно діють препарати наприклад, інсульт, то з допомогою сучасного комп’ютерного томографа можна з’ясувати причину та локалізацію порушення мозкового кровообігу, що допоможе врятувати життя і максимально відновити здоров’я.

Якщо тромб перекриває понад 75% судини, то виникають відчутні проблеми зі здоров’ям Якщо ж 90% – то настає некроз, тобто відмирання тканин. Тромбоз в системі коронарного кровообігу веде до інфаркту міокарду, тромбоз судин мозку — до інсульту. Трапляється і так, що тромб або його частина відривається, і починає рухатися по кровоносній системі. Це ускладнення називають «емболія», і воно надзвичайно небезпечне, адже тромб може перекрити, наприклад, судину в легені, і призвести до раптової смерті.Наслідки тромбозу  дуже небезпечні. Якщо це венозний тромбоз, то можуть бути проблеми з кінцівками, в найгіршому випадку – аж до ампутації, або ж із внутрішніми органами – печінкою, нирками тощо.

 Тромбоз найчастіше вражає людей похилого віку.У групі високого ризику – літні люди після 65 років, а також люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, страждають на серцево-судинні хвороби, ожиріння, варикозне розширення вен, онкологічні захворювання, зловживають алкоголем, курять, приймають оральні контрацептиви, перенесли складну хірургічну операцію чи отримали серйозну травму.

Сімейні лікарі розглядають організм у цілому, включаючи спосіб життя, звички, сімейну історію. На жаль, серцево-судинні хвороби стрімко молодшають, і зараз інсульти чи інфаркти трапляються навіть у 35-річних.

Профілактика.

Утворення тромбів – це нормальний захисний процес в організмі, який задуманий, щоб запобігати крововтраті, тому виявити його на ранніх стадіях дуже непросто. Головне – звернутися вчасно та обстежити людину не «аби як», адже показників крові є дуже багато, і тільки гематолог знає, які саме потрібні, як їх трактувати й куди далі звертатися.Тому, можливо, саме зараз час відвідати лікаря,перевіритись, адже профілактика тромбозів значно ефективніша й простіша, ніж лікування.

Основні правила збереження здорових судин:

·         достатня кількість чистої води,

·         корисна їжа,

·         активний рух,

·         спокій і гарний настрій.

Здоров’я вам і вашим рідним!

     Запрошуємо користувачів ознайомитись із інформацією на бібліотечному сайті, а також безпосередньо переглянути матеріали виставки, представлені в центральному читальному залі .