Кафедра фізичного виховання, спортивної медицини та ерготерапії

 

Про кафедру

Івано-Франківський національний медичний університет (тоді Станіславський медичний інститут) розпочав свою роботу 1 жовтня 1945 року. Одночасно в інституті було засновано військову кафедру, завданням якої була підготовка офіцерів медичної служби запасу. Очолив кафедру полковник медичної служби, начальник медичної служби 38-ї армії Харченко П.А. Але ж яка військова підготовка без фізичної. Тому в 1946р. кафедрою військової підготовки були організовані заняття з фізичної культури для студентів І курсу. Заняття проводились двома викладачами, по дві години на тиждень. А в 1947 р. у історичній частині міста у Фортечному провулку (так званій «ямі», сьогодні – «Бастіон), був обладнаний спортивний майданчик «Медик», який став місцем спортивних баталій та відпочинку жителів міста. Один із корпусів колишнього жіночого монастиря було добудовано і переобладнано на спортивний зал. До занять спортом залучаються студенти І та ІІ курсів. Згідно наказу МОЗ СРСР в 1948 р. з кафедри військово-медичної підготовки (ВМП) виділено курс фізичного виховання і спорту і лікувальної фізкультури з окремим штатом. Керівництво курсом до призначення завідувача покладено на начальника кафедри ВМП – Харченка Павла Андрійовича, 1906 р.н., с. Тишківка, Тишківського району, Кіровоградської області.

У 1949 р. створюється окрема кафедра, яка називається курс фізичного виховання і спорту. Наказом №30 від 10.02.1949 р. полковник Харченко П.А. звільняється від в.о. зав.курсом, а призначається зав. курсом фізичного виховання і спорту Сейц Ігор Андрійович і одночасно старшим викладачем. Та трохи більше як через півроку на цю посаду призначається в.о. зав.курсу фізвиховання – лікар, в минулому методист з лікувальної фізкультури евакогоспіталю №2 Васильєва Софія Федорівна.

У 1950 р. – побудовано баскетбольний та волейбольний майданчики, тенісний корт.

На кафедрі працювало 5 викладачів, заняття з фізичного виховання проводилися 2 рази на тиждень на трьох курсах. Крім цих занять з фізичного вихованя та воєнної підготовки, проводилося навчання з лікарського контролю та читалися окремі лекції з фізіології спорту.

У 1951 році предмет «лікарський контроль» включено до програми кафедри госпітальної терапії. А в Станіславський медінститут Обласним комітетом в справах фізичної культури і спорту направлено для переговорів з метою призначення ст.. викладачем з фізичної культури В. С. Мусаєлова – 1915р.н., уродженця м. Кіровобад, Азейбарджанської РСР.

Наказом № 346 від 09.08.1951 р. Васильєву С.Ф. звільнено від займаної посади зав. кафедри фізичного виховання і спорту за власним бажанням, а на її місце наказом №468 від 24.10.1951 р. призначено зав.кафедрою фізичного виховання і спорту старшого викладача Мусаєлова Валеріана Сергійовича.

Заняття з лікарського контролю та лікувальної фізкультури (ЛФК) проводили асистенти С.Ф. Васильєва, Т.Н. Шереметьєва та з 1962 р. Б.І. Лісняк. Практичні заняття проходили на базі обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру (ОЛФД), створеного в 1950р., який відіграв значну роль у розвитку фізичної культури і спорту в області. У 1966 р. на посаду асистента кафедри госпітальної терапії та курсу ЛК та ЛФ призначається кандидат медичних наук, уродженець м. Харків – Мухін Володимир Миколайович, 26.04.1936 р.н. А в 1967 р. він призначається на посаду зав.кафедрою фізичного виховання, ЛФ і ЛК з веденням хворих.

У 1967 році вводяться заняття з фізичної культури для студентів ІІІ курсу, проводяться спартакіади серед студентської молоді і професорсько-викладацького складу та співробітників інституту, функціонують спортивні секції з волейболу, баскетболу, легкої атлетики, спортивної гімнастики, лижного та велоспорту, гандболу, стрільби, настільного тенісу і важкої атлетики.

Колектив кафедри поповнила талановита молодь: І. Степанов, Ю. Латканіч, В. Прядченко, К. Дімітріаді, В. Качалов, Р. Фрезані, А. Жигалін, С. Сем’янів, А. Тарасенко, Ю. Кірєєв, І. Курілов, Я. Турковський, Б. Голей, О. Муліна, В. Босович, В. Яценко, Ю. Яловий

Зі слів Турковського Я. О. , «…у 1969 році, після закінчення Львівського інституту був направлений на роботу викладачем фізичного виховання у Івано-Франківський медінститут. У цей рік приїхала з Київського інституту фізичної культури Чугуєвець (Муліна) О.М.. У вересні цього ж року після кількох місяців праці повіз команду медінституту на першість медвузів України з легкої атлетики . Інститут посів 5 місце серед медвузів України. Василь Чорний (5 курс) на 1500 м. був третім призером, на 5 км. – четверте місце . Василь Сабадаш виграв перше місце в метанні спису 59 м 46 см., в штовханні ядра був третім 14,09. Леся Маман отримала бронзову нагороду в стрибках у висоту 165 см. Галина Волченко в бігу на 400м. була другою (56,8 сек.). Ольга Яш на 800 і 1500 м. була третьою і четвертою і ряд інших легкоатлетів були в п’ятірці. В грудні цього ж року пішов служити у збройні сили. Прослужив рік, повернувся на кафедру. В той час був завідувачем к.м.н. Мухін В.М. Головою спортклубу був Слюсаренко Н.Д. Викладачами - Липа В.В., Кирєєв Ю., Сем’янів С., Волошинський В.І., Чугуєвець О.М., Голей Б.Ю. Працював ще Курилов І.В. – тренер збірної з волейболу. У 1971р. прийшов Босович В.Г., Мицкан Б.М., Кострицький. Кафедру очолив Даніловський Л.Б., а Мухін В.М. перевівся завкафедрою у м. Львів. У 1969 р. вперше історії інститут виграв естафету по місту, де обігнав сильні команди ТФК і інституту нафти і газу. З 1970 по

За ініціативи доцента В.М. Мухіна та підтримки керівництва ОЛФД (очолював М. Карпінець) було створено Обласне наукове товариство лікарів ЛФК та ЛК та фахівців з фізичного виховання і спорту. На базі ОЛФД систематично проводилися лікарські конференції та семінари, курси підготовки та перепідготовки масажистів та інструкторів з лікувальної фізкультури. У 1970 р. вийшла монографія В.М. Мухіна «Лікувальна фізкультура при операціях на органах черевної порожнини».

До викладання ЛФК були залучені асистент, кандидат медичних наук Ю.В. Кірєєв та лікар ОЛФД Ю.С. Клевенко. Заняття з лікувальної фізкультури проводилися на IV курсі. На практичних заняттях студенти самостійно виконували окремі процедури ЛФК, контролювали стан хворих під час фізичних навантажень, подекуди проводили повний курс реабілітації хворих.

У 1970-х роках кафедра фізичного вихованя і ЛФ отримує нове приміщення в корпусі теоретичних кафедр у фортечному провулку, де були обладнані методичний кабінет, навчальні кімнати з ЛК, лабораторія, спортивний клуб, вело-та лижна бази, матеріальний склад. На кафедру прийшли працювати викладачі С.С. Криницький, Б.М. Мицкан, М. С. Припхан, О.П. Раєвський, Ф.М. Кострицький, М.Ф. Міщенко, М.М. Сидор, А.С. Дмитренко, Я.Ф. Остафійчук, П.П. Ліщук, С.К. Ловецька, Ю.Г. Євчук, В.І. Маслов, І.В. Косінський, М.П. Чемеринський.

У 1971 р. на посаду зав. кафедри фізвиховання, ЛК та ЛФК переведено кандидата медичних наук, доцента Даніловського Леоніда Болеславовича

За часів ректорства академіка Г.О. Бабенка (1954-1978) розвитку спорту приділялася значна увага. Почався етап розквіту медичного інституту як кузні науково-педагогічних кадрів, потужного наукового, навчального і лікувального осередку Прикарпаття. Для роботи на кафедру було прийнято нових викладачів, серед яких і Марзаганов Х.Т. – 15.01.1939 р.н., уродженець Північної Осетії – майстер спорту СРСР з вільної боротьби. Зі слів Марзаганова Х.Т. : «Пам’ятаю ті далекі роки, коли був запрошений на роботу ректором медичного інституту академіком Бабенком Г.О.

Георгій Овксентійович бачив на 10 років раніше події, що будуть відбуватися. Хотів завжди бачити студентську молодь здоровою та гармонійно розвинутою. Під час спілкування сказав мені: «Чомусь дехто каже, що студенти-медики – дистрофіки. Повивіться на мене: хіба я дистрофік?! Ось тому я запросив Вас на роботу і переконаємо людей своєю діяльністю, що студенти-медики можуть досягнути високих результатів.» Так, мрія ректора Бабенка Г..О. здійснилась. Через два роки студенти-медики стали чемпіонами області, Всесоюзних турнірів з вільної боротьби та боротьби дзю-до. Кращими борцями були наступні студенти: Я. Цап (кмс), В. Гавриленко (кмс), М. Керничний (кмс) , М. Костицький (кмс), О. Тімочко (кмс), А. Левицький (кмс), С. Карасев (кмс), К. Тріфонов (кмс), О. Пагава (кмс), В. Максимонко (кмс), Ю. Болюк (кмс), С. Липа (мс) ». Після декількох років роботи Харитон Таймуразович перейшов на посаду зав. кафедрою фізвиховання ІФНТІНГ, яку очолював більше 20 років.

Асистентами з лікарського контролю та лікувальної фізкультури працювали кандидат медичних наук Ю. В. Кірєєв та М.Ф. Міщенко, з 1973 р. – кандидат медичних наук С.С. Криницький.

Викладання ЛК та ЛФК проходило на спортивній базі, в пологовому будинку, обласній клінічній лікарні та ОЛФД. Студенти брали участь у медичних оглядах фізкультурників медінституту та проводили лікарсько-педагогічні спостереження на заняттях з фізкультури. При медичних оглядах застосовувалися різні методи обстеження і контролю, широко використовувалися функціональні проби, електрокардіографія. Методом стандартів проводилась оцінка фізичного розвитку студентів.

Упродовж 1970-83 рр у всіх центральних, міських і районних лікарнях створено кабінети ЛФК, а у містах Калуші та Коломиї відкрито кабінети лікарського контролю. Працівники кафедри спільно з лікарями ОЛФД систематично виїжджали в райони з метою надання організаційної та консультативної допомоги в створенні служби лікувальної фізкультури. Щороку проводився аналіз роботи ОЛФД і служби лікувальної фізкультури в області, обговорювалися питання штатів і планування роботи на перспективу.

У 1983 р. зав. кафедрою призначено доцента Мицкана Богдана Михайловича.

У 1987 р. наказом №184 від 23.11. на посаду зав.кафедрою зараховано кандидата педагогічних наук, доцента Логвінова Едуарда Михайловича, 25.10.1940 р.н., уродженця Білоруської РСР, Вітебської області, який очолював кафедру до 17.02.1989 р.

Незважаючи на періодичну реструктуризацію кафедри та часту заміну керівництва, впродовж 80-90 рр. ХХ ст.. на кафедрі проводилася науково-дослідницька робота: вивчалась ефективність лікувальної фізкультури при серцево-судинній та легеневій патології, вплив фізичних навантажень на фізичний розвиток школярів м. Івано-Франківська тощо. За результатами досліджень проводились науково-практичні конференції, видавалися інформаційні листи (доц.. Л.Б. Даніловський, ас. С.С. Криницький і М.Ф. Міщенко).

С.С. Криницький та Б.М. Мицкан за допомогою сконструйованого ними тредбану вивчали стан мікроциркуляторного русла м’язів лабораторних тварин. Матеріали цих досліджень лягли в основу кандидатської та докторської дисертації Б.М. Мицкана. Доценти Л.Б. Даніловський та С.С. Криницький разом із працівниками кафедри гігієни ІФДМІ виконали 3 комплексні науково-дослідні теми: «Фізична реабілітація інфарктних хворих у стаціонарі та на поліклінічному етапі лікування», «Фізична культура, стан здоров’я та фізичний розвиток школярів м. Івано-Франківськ», «Рівень фізичної підготовленості та стан здоров’я студентів інституту Нафти і газу».

З 1989 по 1991 рр. кафедру знову очолив кандидат медичних наук, доцент Даніловський Л.Б.

З 1991 р. кафедру фізичного виховання, здоров’я і лікувальної фізкультури та Обласне наукове товариство фахівців спортивної медицини очолив доцент, к.м.н. С.С. Криницький.

До цього часу заняття з фізичного виховання проводились, крім уже названої «ями», за сприятливих погодніх умов, на міському озері та на стадіоні заводу «Електрон», ще у приміщенні синагоги, яка на той час була приміщенням клубу ІФДМІ.

Але у 1987 р. інститут очолив проф.. Є.М. Нейко, який, крім уваги до підготовки висококваліфікованих спеціалістів, дбає про зміцнення матеріально-навчальної бази інституту, який у 1994 р. перейменовано у Державну медичну академію, а у 2005 р. отримав статус університету ІV рівня акредитації, з 2008 р. – статус Національного.

Але ось що розповів про початок будівництва спорткомплексу ІФДМІ колишній представник президента в Івано-Франківській обл.. – державний службовець 1-го рангу Василь Остапович Павлик:

«Орієнтовно у 1990-1992 рр. Верховною Радою України було прийнято Постанову про повернення колишніх культових споруд громадянам, які ними в минулому користувались.

Приблизно в цей період часу до місцевої влади звернувся голова Єврейської громади м. Івано-Франківськ, вчитель фізики середньої школи №3, гр.. Мичнік з проханням повернути єврейській громаді колишній будинок синагоги, де в той час знаходився клуб (будинок культури) Івано-Франківського медичного інституту.

Для вирішення питання було запрошено до розмови ректора медінституту проф.. Нейка Є.М. Ректор погодився передати зазначену будівлю і одночасно поставив вимогу: допомогти вирішити питання з будівництва приміщення для занять студентів фізичною підготовкою та приміщення актового залу інституту. Було досягнуто домовленість про передачу інституту імпортної каркасно-блочної споруди і виділення земельної ділянки для її встановлення. Дана споруда знаходилась на складах філії організації «Інтергазбуд» (керуючий Калашников С.М.). Враховуючи складну економічну та політичну ситуацію в нашій державі, яка виборювала незалежність і, зокрема, потребувала міжконфесійної злагоди, згаданий керівник погодився добровільно передати владі каркасно-блочну споруду.

На мою думку, керівництво медінституту дуже вдало із перспективою використало цей шанс. На сьогоднішній день університет володіє просторою багатофункціональною спорудою, обширною земельною ділянкою в районі своїх гуртожитків, а єврейська громада має свій молитовний дім та торгову площу».

Отже, з 1992 року при медичному інституті почав функціонувати новозбудований спортивний комплекс з ігровими залами, басейном та навчальними класами, у будівництві якого значну роль відіграли студенти обох факультетів. На початку кожного навчального року проводився комплексний медичний огляд студентів, на заняттях з фізичного виховання та тренуваннях здійснювався лікарсько-педагогічний контроль. Результати роботи медкомісії обговорювалися на Вчених радах. Фізкультурою займалися студенти чотирьох курсів. Муліна О. організувала секцію аеробіки, Босович В. – секцію бадмінтону, працювали секції плавання, боротьби, армреслінгу та ін..

На сьогоднішній день заняття з фізичного виховання проводяться на І-ІІ курсах медичного, стоматологічного, фармацевтичного факультетів та І, ІІ, ІІІ курсах медичного коледжу, а спортивна медицина та лікувальна фізкультура викладаються на IV курсі медичного і на ІІІ курсі стоматологічного факультетів на базі кафедри фізичного виховання та здоров'я, ЛФ – у відділеннях ОКЛ та кардіодиспансеру. Започатковано

раніше і на сьогоднішній день проводиться вивчення стану здоров’я та фізичної підготовки студентів спеціального медичного відділення.

У результаті внутрішньовузівських реорганізаційних заходів у 1996р. кафедра фізвиховання, ЛФК та здоров’я була розділена на курс СМ і ЛФК та курс фізичного виховання і здоров’я. Курс СМ і ЛФК під керівництвом доцента С.С. Криницького ввійшов до складу кафедри ендокринології, яку було утворено у 1996 р. Нову кафедру ендокринології об’єднали з кафедрою фізвиховання – і назвали кафедра ендокринології з курсом ЛФК, фізвиховання та здоров’я, а очолив її доктор медичнох наук, професор Боцюрко Володимир Іванович.

До викладання ЛФК були залучені Р. Й. Гриневич та Я.А. Орішко. Наукові дослідження кафедри разом із кафедрою педіатрії зосереджуються на вивченні здоров’я і фізичного розвитку студентів та дітей Прикарпаття.

З 1999 р. зав.курсом фізичного виховання та здоров’я призначено ст.. викладача, проректора з господарської роботи Дмитренка Анатолія Семеновича, якому у 2005 р. було присвоєно звання доцента. До роботи залучаються молоді викладачі: А.І. Українець, М.М. Сенів, ЮМ. Багайлюк, В.В. Іванов, С.Р. Івахів, О. І. Непорадна, Б.В. Глодан, В. П. Гнезділов, Н.М. Зінченко, Л.В. Морська, Л.Ю. Йосипенко, Л.Б. Козогін, В.Б. Марущак, Л.І. Хвуст, Т.М. Чик, В.М. Пінчук, В.І. Висіцький, Ю.О. Олійник, Р.А. Базалицький, Д.Д. Фурик, Н.Р. Голод. Але половина з них так і не зуміли закріпитися на постійному місці роботи. У 2005 р. на базі ІФДМУ проводилась нарада-семінар завідувачів кафедр лікувальної фізкультури і спортивної медицини та завідувачів кафедр фізичного виховання і здоров’я ВНЗ МОЗ України.

У практику занять з фізичного виховання впроваджуються елементи ритмічної гімнастики. За високі досягнення колективу спортивно-естрадного танцю «Арт», під керівництвом старших викладачів О.М. Муліної та Л.І. Хвуст, присвоєно звання народного.

У 2011 р з приходом до керівництва університетом д.м.н., проф.. Рожка М.М. значно змінюється підхід до фізичного виховання молодого покоління. За рік роботи ректора було ґрунтовно проаналізовано роботу кафедри фізвиховання та спорткомплексу. В результаті перевірки прийнято ряд рішень про реорганізацію структурних підрозділів університету, в якому зазначалось про ліквідацію такого підрозділу як «спорткомплекс», а утворення однієї структурної одиниці – кафедри фізичного виховання та здоров’я. Завідувачем кафедри з червня 2012 р. призначено кандидата медичних наук, доцента Левка Володимира Петровича.

Діяльність керівництва як університету, так і кафедри за останні два роки спрямована на повне відновлення та значне розширення матеріально-технічної бази кафедри, а також організацію навчального процесу.

За час керівництва ректора Рожка М.М. повністю відновлено роботу всіх корпусів бази кафедри, басейну, актовий зал переобладнано під тенісний зал, відкрито вуличні спортивні майданчики для пляжного волейболу та футболу, для вуличного баскетболу (стрітболу), мініфутбольне поле із штучним покриттям і багато іншого. Кафедра отримала нове дихання і нове життя. Частково міняється склад кафедри. Ставка робиться не на викладачів-заочників, а на викладачів зі вченими ступенями та спортивними званнями.

Хочеться відзначити, що при кафедрі майже весь цей час працює спортивний клуб «Медик», який було створено у 1955 р. Головою було призначено Ю.Ю. Лопатіна. З 1957 р. спортивні команди інституту, академії, університету та окремі спортсмени брали і беруть участь у змаганнях з різних видів спорту як на місцевому, так і на державному рівнях. Вже у 1957р. пройшла перша комплексна спартакіада інституту, в якій прийняли участь 264 студенти, а в 1960 р. – комплексна спартакіада з десяти видів спорту.

У різні періоди спортивний клуб очолювали В.І. Волошинський (1963-1967), В.В. Липа (1967-1969), Н.Д. Слюсаренко (1969-1973), В.М. Стефурін (1974), Д.М. Власійчук (1975), Я.Ф. Остафійчук (1975-1983, 2000-2007), Т.І. П’яста (1984-1989,2007-2009), А.І. Українець (2009-2011). З 2011 – доц.. Я.Ф. Остафійчук.

Тривалий час навчальним процесом на кафедрі керував ветеран кафедри – Волошинський В.І. – тренер, наставник молоді, організатор змагань. Вагомий внесок у розвиток легкої атлетики і оздоровчої бази на березі Чорного моря зробив старший викладач Н.Д. Слюсаренко, про якого і сьогодні лунають тільки хороші спогади від усіх, хто його знав.

У 1946-48 рр. в м. Станіславі виступала команда «Медик», створена на базі медичного інституту. Перша студентська команда, створена у 1949 році під керівництвом проф.. Ф.В. Ковшаря та студента В.М. Дебенка – сьогодні ветерана університету, досвідченого фахівця, кандидата медичних наук . Для прикладу сьогоднішнього покоління скажемо наступне, що у 40-50 рр минулого століття у місті була одна з найкращих команд області з футболу «Медик». До неї входили гравці, яким за 30, і талановита молодь – усі виключно українці. У 1947 році станіславський «Медик» став чемпіоном області, здобувши право брати участь у чемпіонаті України серед аматорських колективів першої групи. У команді грали загалом лікарі,а

воротарем був головний хірург. Її меценатами виступали головний лікар проф..Малиновський, лікар-хірург Рогуцький і капітан команди Яворівський.

У 1953 р. команда інституту виграє фінал першості області з волейболу.

У групах спортивної спеціалізації займаються 60 чоловік. Команда гімнастів інституту систематично приймає участь у всіх змаганнях на першість міста, області та спартакіадах медвузів УРСР. Тільки за десять років (1960-1970) підготовлено 1 майстра спорту СРСР (1968), 35 спортсменів І-го, 55 спортсменів ІІ-го та 265 спортсменів ІІІ-го розрядів. Наприклад, студентка IV курсу, майстер спорту СРСР Герасименко Л. та О.І. Атаманчук-Дельцова, тоді клінічний ординатор - призери VІ спартакіади медвузів УРСР 1962 р. До 1970 року в групах спортивної спеціалізації займаються вже понад 140 чоловік.

У той час чоловіча команда інституту – одна з найсильніших у місті та області. Кращий результат у спартакіаді медвузів УРСР – V місце (1961 р.). Баскетболістки неодноразово були чемпіонами міста та області, а в 1960 р. стали ІІІ призерами спартакіади медвузів УРСР. Підготував команду К. Дімітріаді.

Чоловіча команда інституту – неодноразовий чемпіон міста та області. Команда в складі Л. Даніловського, Ю. Свистуна, В. Кеніза здобула першість на спартакіаді медичних вузів УРСР в 1966 році, а жіноча команда посіла ІІІ місце. Підготував чемпіонів Р. Фрезні.

У 1966 р. – команда стає ІІІ призерами медвузів УРСР.

У цьому ж році чоловіча волейбольна команда ІФДМІ зайняла І місце серед команд медичних вузів.

До 1967 р. збірна команда легкоатлетів інституту неодноразово виступала в змаганнях на першість міста та області і займала призові місця. У 1967 р. введено спеціалізацію з легкої атлетики на ІІ-ІІІ курсах, в групах якої займаються понад 60 чоловік. Студенти IV курсу В. Чорний, П. Попович – сильніші бігуни на 800 та 1500 метрів. В. Чорний був призером спартакіади медвузів УРСР у 1969 р, а Сабадаш – третім призером у метанні списа. У «День освіти» 1969 р. збірна команда інституту завоювала перехідний кубок області.

У 1968 р. – відбулася перша Спартакіада професорсько-викладацького складу з чотирьох видів спорту; в ній взяли участь 120 чоловік, серед них - 4 професори, 15 доцентів, 40 кандидатів наук. У цьому ж році в інституті підготували двох майстрів спорту СРСР.

У 1968 р. – студент ІІ курсу Клапоущак виграє в забігу на 800 метрів, у 1969 р. – переможцями естафети в День освіти в м. Івано-Франківську стали : В. Чмут, Л. Маман, О. Лис, О. Шебашина, Я. Турковський; П.Попович, В. Чорний, А. Літвіненко.

В 1969 р. – в інституті введено «День фізкультурника». Участь у святі приймає весь склад інституту.

У 1969 р. футболісти інституту займають І місце серед навчальних закладів Івано-Франківська. У 1970 р. – стають чемпіонами зимової першості м. Івано-Франківська та чемпіонами обласної ради ДСТ «Буревісник».

У 1967-1970 рр. крім спортсменів-розрядників підготовлено 20 суддів та 20 громадських інструкторів з футболу.

У 1970 р. збірні команди інституту брали участь в ІІІ спартакіаді серед медвузів УРСР. Протягом тривалого часу розвиток окремих видів спорту та окремих занять значною мірою залежали від спеціалізації викладачів, матеріальної бази і можливостей студентів.

У 1970 р. – збірні команди інституту приймають участь у Першій спартакіаді медичних вузів Радянського Союзу.

Кафедра стає організатором проведення IV- VII зимових спартакіад серед медвузів України та Радянського Союзу у смт Ворохта Івано-Франківської області. Команда із зимових видів спорту ІФДМІ – ІІ-й призер спартакіади серед медвузів СРСР (1987 р.) та переможець і призер зимових спартакіад серед медвузів України (1984-1987 рр).

Призерами з лижних перегонів були викладачі А.С. Дмитренко та Я.Ф. Остафійчук, а М.М. Рожко виконав норматив кандидата в майстри спорту СРСР з біатлону.

Хочеться відмітити те, що в період з 1980 по 1995 рр. регулярно проходили спартакіади серед викладачів з різних видів спорту – футбол, баскетбол, волейбол та ін.., в яких приймали участь майже всі сьогоднішні професори, д.м.н., серед яких М.І. Мойсеєнко, Б.М. Дикий, В.М. Рижик, М.М. Рожко, А.О. Клименко та доценти В.М. Павлюк, І.М. Остап’як, В.Г. Чмут та багато-багато інших. Але, на жаль, з кожним роком ентузіазм молодих викладачів гасне, тому сьогоднішнім завданням ректора є залучити до занять спортом не тільки студентів, а й молодих викладачів.

Кінець 80-х і початок 90-х років ознаменований у медінституті досягненнями футболістів та плавців (тренери Муліна О.М. та Голей Б.Ю.).

Слід згадати колишніх студентів, які, перебуваючи у стінах Альма-Матер, поєднуючи навчання та тренування, стали майстрами спорту СРСР- Галина Волченко (легка атлетика), Магушев Олександр (стрільба з лука), Борис Бакай (стрільба), Сергій Замковий (гребля на байдарках), Михайло Базюк (бокс), Дмитро Глушак (лижні перегони), Давид Пагава (самбо), а Віталій Копитко виконав норматив майстра спорту міжнародного класу (бокс), Сергій Липа (дзю-до), Світлана Шаюк, Тетяна Гавриньова, Людмила Герасименко, Володимир Крук (спортивна гімнастика), Богдан Галайчук (плавання). Майстрами спорту України стали Гудима Роман (кік-боксинг), Калинюк Назар (бокс).

Після певного затишшя спортивних досягнень гучною сенсацією стала перемога футбольної команди інституту в спартакіаді серед медвузів України 1989 р. та перемога на студентській спартакіаді серед медвузів СРСР – 1990р. Тренером команди був Голей Б.Ю. А зоряними гравцями були Р. Карпаті, О. Грабар, М. Ясніковський, В. Мироняк, І. Мартинець, М. Комнацький, І. Лутчин, В. Лакатош, В. Томин, Ю. Січинський, Т. Мельник, І. Шевченко, М. Матейко, І. Мацюк.

У 2009 р. у м. Донецьк збірна команда ІФНМУ прийняла участь у літній спартакіаді серед вищих медичних навчальних закладів IV рівня акредитації, де зайняла ІІІ призове командне місце з 14-ти видів спорту, зокрема збірна команда з футболу посіла І місце (тренер І.В. Драганчук).

У 2012 р. в м. Алушта Автономної Республіки Крим збірна команда університету зайняла ІІ загальнокомандне місце серед медвузів України, а в особистому заліку студент Шевчук Л. переміг у змаганнях з армреслінгу у своїй ваговій категорії (тренер М.М. Сидор).

За останні два роки гордістю університету стали: викладач Коровайний Віктор (самбо), Купецький Петро (ІІІ місце – Чемпіонат України – фрістайл), Фесюк Юрій (ІІ місце – Чемпіонат України – пауерліфтинг), Михалойко Ігор (І місце – Першість України серед медичних працівників – армспорт), Скринькович Тарас (І місце у міжнародних змаганнях з боксу), Ванджарук Петро (ІІ місце – Спартакіада серед медвузів України – шахи).

Хочеться відмітити значну роль у забезпеченні навчального процесу лаборантів – Богдана Галайчука (брав участь у змаганнях з плавання), І.М. Станкевича (1977 р. – виконав норматив майстра спорту СРСР з вільної боротьби), М.М. Рожка (1982-1985 рр., біатлон), Колгушкіну Н.Г. – до 2003р., Рачковську О.Б. – до 2013 р. та ст.. лаборантів Магерко І.В. і Сеньків Р.С. з 2013 р.

Також призові місця на міжнародних рівнях займали майстри спорту міжнародного класу, викладачі кафедри Т.М. Чик – чемпіонка Європи з боротьби дзю-до та самбо (2006р.); Т.М. Чик та В.М. Пінчук – 5 місце Чемпіонату світу із дзю-до (2006); С.Р. Івахів – майстер спорту України зі спортивної ходьби (2003 р.).

У 1989 р. проводилася спартакіада ІФМІ з різних видів спорту, зокрема з плавання, де призерами були студенти Вихло А., Цирдаєва А., Бандеровська Б., Дудко О., Самаганський В. та інші. Суддями на цих змаганнях були Мицкан Б.М., Муліна О.М. та майстер спорту Мангушев Олег. Також проводилась першість з футболу, баскетболу, волейболу. Минулого навчального року 2013-14 рр. футбольна збірна з мініфутболу зайняла ІІІ місце в Чемпіонаті області, а баскетбольна збірна університету стала ІІІ призерами Чемпіонату області з баскетболу. Дуже продуктивно працює збірна з армспорту, регулярно завойовуючи призові місця на різноманітних змаганнях на чолі з досвідченим старшим викладачем М.М. Сидором.

У 1990 р. збірна команда інституту з плавання приймала участь у першості серед медвузів України у м. Сімферополі. Серед учасників були чемпіони інституту Лосяк Г., Колюшко О., Сорочинський І. (капітан), Вихло А., Козак В., Тимочко О. , Голік В., Гадайчук Б. Тренером команди була Муліна О.М. Тимочко О. став чемпіоном з плавання серед медвузів.

У 1992 р. також проводилася першість інституту з плавання, де призерами ставали вищевказані студенти, які тепер працюють у різних закладах як освітньої, так і практичної охорони здоров’я.

Працівники кафедри займаються науково-дослідною роботою; як і раніше, на сьогоднішній день працює студентський науковий гурток. За роки існування кафедри викладачами опубліковано значну кількість наукових праць, методичних рекомендацій та інформаційних листів, монографій. На кафедрі підготовлено 1 докторську (Б.М. Мицкан), 4 кандидатські дисертації (Л.Б.Даніловський, С.С. Криницький, А.С. Дмитренко, Я.Ф. Остафійчук,  Н.М. Зінченко, Н.Р. Голод ) На посаду старших викладачів переведені Йосипенко Л.Ю., Українець А.І., Голод Н.Р., Зінченко Н.М., чотири викладачі отримали звання доцента Остафійчук Я.Ф., Михайленко Р.І., Зінченко Н.М., Голод Н.Р. Покращена робота в науковому плані – з цією метою обладнано кабінет функціональної діагностики  та відремонтовано база кафедри: Центральний корпус, у якому баскетбольний (волейбольний) майданчик, тренажерний зал, боксерський зал; 2-ий корпус – футзал, тренажерний зал; 3-ій корпус – тенісний зал (настільний і великий теніс), гирьові помости; 4-ий корпус – басейн. Два зали у приміщенні гуртожитків №1, №2 (зал боротьби та зал аеробіки). Вуличні майданчики: тенісний корт, площадка для стрітболу, поле для мініфутболу, пісочна яма для стрибків у довжину.

 В звязку з відкриттям нової спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія»,  кафедру було реорганізовано з новою назвою Кафедра фізичної реабілітації, ерготерапії з курсом фізичного виховання.

Для забезпечення спеціальності 227 «Фізична терапія, ерготерапія» розширився і штат кафедри,  яку очолив д.мед.н., професор І.К. Чурпій та викладачі к.н.ф.в.та спорту, доцент Н.Р. Голод, к.н.ф.в.і спорту, доцент, Н.М. Зінченко, викладач Л.В.Морська, викладач В.Г.Тудоси, викладач Ю.С.Куравська, викладач О.В. Янів, викладач Л.П.Федорівська, викладач В.І.Гринчак, викладач А.П. Макогін, викладач М.В.Фіцич, оператор ЕОМ Бугай Н.О. Курс фізичного виховання забезпечували відповідальний за курс к.мед., доцент, В.П.Левко, к.н.ф.в.і спорту, доцент, Н.М.Зінченко,  к.н.ф.в.та спорту, доцент, Р.І.Михайленко, к.н.ф.в.і спорту, доцент, Я.Ф.Остафійчук, ст. викладачі М.М.Сидор, О.М.Муліна, Р.В.Михальчук, Л.Ю.Йосипенко, викладачі Л.В. Морська, Д.М.Дмитришин, В.І. Коровайний, ст. лаборант, І.В.Магерко.

З появою нової спеціальності вводяться нові предмети, відкривається навчально-методична кімната з необхідним обладнанням, навчальні і практичні класи.

Змінюється вектор наукових досліджень кафедри. Керівником студентського наукового гуртка кафедри з 2013 по даний час є доцент кафедри Голод Наталія Романівна. Більше уваги приділяється тематиці реабілітації. У зв’язку із великою чисельністю студентів, які досліджують проблематику фізичної терапії та ерготерапії, вперше із 2018 року в ІФНМУ на студентській науковій конференції з’являється нова окрема секція фізичної реабілітації і ерготерапії.

Заняття з фізичного виховання продовжуються проводитися для студентів спеціальності «Медицина», «Педіатрія», «Стоматологія», «Фармація», «ФПІГ», а також для всіх спеціальностей фахового медичного коледжу з 1 по 4 курс.

З акредитацією спеціальностей «Медицина», «Педіатрія», «Стоматологія», «Фармація», «ФПІГ» заняття з фізичного виховання продовжуються проводитися для студентів І і ІІ курсів, як обовязкова дисципліна та вводяться нові вибіркові дисципліни «Сучасні види оздоровчої рухової активності», «Спортивні ігри, аеробіка», «Оздоровчо рекреаційна фізична культура», «Оздоровчо рухова активність» для ІІ, ІІІ, ІV, V, VІ  курсів, продовжують працювати спортвні секції з 11 видів спорту, які проводяться на базі кафедри.

Наказом ректора від 1.09.2022 року курс фізичного виховання  реорганізовується і отримує назву кафедра фізичного виховання, спортивної медицини та ерготерапії.

Співробітники

Левко Володимир Петрович

завідувач кафедри

кандидат медичних наук, доцент, заслужений лікар України

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ORCID Google Scholar

Зінченко Наталія Миколаївна

доцент

кандидат наук з фізичного виховання і спорту

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

завідувачка педагогічного процесу кафедри

ORCID Google Scholar

Михальчук Роман Васильович

старший викладач

заслужений майстер спорту України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ORCID Google Scholar

Морська Ліліана Василівна

викладачка вищої категорії фахового медичного коледжу

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

відповідальна за педагогічний процес в медичному коледжі

ORCID

Йосипенко Лідія Юліанівна

старший викладач

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ORCID Google Scholar

Сидор Михайло Михайлович

старший викладач

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Муліна Олександра Миколаївна

старший викладач

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Безрука Надія Володимирівна

лаборант

е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Діяльність