Кафедра хірургії та кардіохірургії

Про кафедру

Кафедра госпітальної хірургії організована в 1946 р. на базі Станіславської центральної міської лікарні. Першим завідувачем кафедри був професор С. А. Верхратський. В 1947 р. на базі кафедри були відкриті відділення: урологічне, травматологічне, онкологічне відділення та кістково‑суглобового туберкульозу. Крім предмету загальної хірургії в той час співробітники кафедри викладали воєнно‑польову хірургію, хірургії дитячого віку, травматологію, комбустіологію, урологію, стоматологію, судинну хірургію, анестезіологію і реаніматологію. З часом ці предмети стали окремими кафедрами. Основними напрямами наукової роботи кафедри на той час були удосконалення і розпрацювання нових методів знеболювання, хірургічного лікування патології щитовидної залози і органів травлення та політравми.

В 1968 р. кафедру госпітальної хірургії очолив професор В. Ф. Сенютович. За час його керівництва інтенсивний розвиток отримала хірургія органів травлення, удосконалювалися і впроваджувалися в практичну охорону здоров’я реконструктивні та органозберігаючі оперативні втручання при виразковій хворобі. Науковий поступ отримала хірургії периферичних судин, були організовані відділення проктології та судинної хірургії.

В 1977 р. кафедру очолив заслужений діяч науки і техніки України, професор М. Г. Шевчук. Колектив кафедри на той час продовжував розпрацьовувати проблеми хірургічного лікування захворювань органів травлення, зокрема, печінки, виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки, позапечінкових жовчних шляхів, підшлункової залози, а також хірургічного лікування захворювань органів грудної клітки. Були організовані відділення малоінвазивної та торакальної хірургії.

З 2005 р. кафедру госпітальної хірургії очолив заслужений діяч науки і техніки України, професор І. Шевчук.

Колектив кафедри працює над розробкою нових методів діагностики та лікування гострого і хронічного панкреатиту, пухлин підшлункової залози, гострого перитоніту, захворювань печінки і позапечінкових жовчних шляхів, наднирників, нагнійних захворювань легень та плеври, гострого медіастиніту, гострого перикардиту, гострих запальних процесів параректальної клітковини та тазового дна. Важливим напрямком наукових досліджень є впровадження малоінвазивних хірургічних методик лікування захворювань грудної клітки і черевної порожнини, встановлення нових ланок патогенезу та розпрацювання методів лікування хірургічної інфекції. Запроваджені нові методи оперативних втручань при хронічному панкреатиті, пухлинах підшлункової залози, вогнищевих ураженнях печінки, наднирників, щитоподібної залози, гострого перитоніту. Впроваджені методики ендоскопічних транспапілярних втручань на протоці підшлункової залози. З його приходом на кафедру організовані обласні панкреатологічний та ендокринний центри. Клінічною базою кафедри є торакальне, проктологічне відділення та відділення хірургії.

На кафедрі навчаються студенти V-VI курсів медичного факультету та факультету підготовки іноземних громадян. Навчальний процес на кафедрі тісно пов’язаний з лікувальною роботою базових хірургічних відділень КНП «Івано-Франківська обласна клінічна лікарня», що дозволяє наблизити рівень підготовки фахівців до потреб практичної медицини.

Співробітники кафедри крім педагогічної та наукової діяльності, проводять значну лікувально-консультативну роботу по наданню спеціалізованої хірургічної допомоги населенню міста і області.

У 2022 р. кафедру переіменовано на кафедру хірургії та кардіохірургії.

Штатний колектив кафедри представляють сьогодні 4 доктори медичних наук, з них 3 професори; 4 кандидати медичних наук, доценти; 1 кандидат медичних наук, асистент. Це зокрема, заслужений діяч науки і техніки України д.м.н., проф., завідувач кафедри І. Шевчук, д.м.н., проф. В. Пилипчук, д.м.н., проф. С. Сніжко, д.м.н., доцент М. Дроняк, к.м.н., доцент А. Шаповал, к.м.н., доцент О. Новицький, к.м.н., доцент І. Садовий, к.м.н., доцент Р. Кузенко, к.м.н., асистент Ю. Клименко.

Співробітники

Шевчук Ігор Михайлович