Ми маємо безцінний дар – одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу. Для українського народу мова завжди була одним з найцінніших скарбів і пройшла тернистий шлях становлення й розвитку. Однак, незважаючи ні на які утиски й заборони, наша мова й далі розвивається завдяки сподвижникам і патріотам різних поколінь.

Щорічно, 9 листопада, українці у різних куточках світу і всі бажаючі беруть участь в Всеукраїнському флешмобі до Дня української писемності та мови.

Наші студенти і викладачі ІФНМУ традиційно долучилися до написання диктанту національної єдності, який пройшов в режимі онлайн. Цьогорічний текст мав назву «Слідом за пам'яттю», який написав та прочитав український письменник та наш земляк, Юрій Андрухович.

В День української писемності та мови працівники центрального читального залу організували і представили книжкову виставку «Мова єднає…». На виставці були представлені наукові, навчально-методичні, довідникові та енциклопедичні видання авторами яких є викладачі кафедр мовознавства та українознавства і філософії нашого університету: Марія Гуцол, Світлана Луцак, Володимир Качкан, Ірина Цебрук, Дарія Кияк, Галина Федорак, Наталія Венгринович, Наталія Косило, Оксана Богович, Оксана Федорук, Наталія Москалик, Ольга Шеремета, Ірина Шкорута, Любов Шпільчак, Ольга Рудик, Оксана Мельничук, Лілія Сілевич, Лілія Савчук, Галина Іванишин, Світлана Личук, Зоряна Драгомирецька, Микола Сулятицький…

А також в цей день вшановують пам’ять Нестора Літописця. Саме він був послідовником творців писемності слов’ян Кирила і Мефодія. Дослідники вважають, що писемна українська мова починається з його праці. Нестор Літописець є автором неоціненного скарба нашої культури – «Повісті минулих літ».

Цікаво, що наші предки віддавали дітей до школи саме 9 листопада. Спочатку вся родина йшла до церкви, де молилася за майбутнє навчання перед іконою Нестора Літописця. А лише потім школярів відводили на уроки.

Цікаві факти про мовний диктант:

У 2020 році диктант написав лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, письменник і видавець Іван Малкович. Текст читала актриса театру і кіно Римма Зюбіна.

Після проведення радіодиктанту національної єдності «Українське радіо» отримало на свою адресу 13799 електронних листів та 2 тисячі паперових. Переможцями було визнано 17 учасників. Листи з диктантом традиційно надходять з багатьох країн світу, пишуть його і народні депутати, і відомі артисти…

У 2020 році, уперше за 20 років, 25-та команда полярної експедиції на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді взяла участь у написанні диктанту.