Моя батьківщина там,

де моя бібліотека

(Еразм Роттердамський)

У часи війни ключовим стає готовність та вміння захищати свою державу. Російсько-українська війна 2022 кожного українця зробила воїном, готового на своєму місці робити те, що він вміє та разом з армією наближати перемогу. В умовах війни вітчизняні бібліотеки намагаються бути ближче до кожного користувача. Так, бібліотека Івано-Франківського національного медичного університету пропонує скористатися широким спектром бібліотечно-інформаційних онлайн послуг. Крім того, кожен з нас на своєму місці, повинен працювати на оборону країни, на нашу перемогу. Працівники бібліотеки ІФНМУ не залишились осторонь, а проводили різносторонню волонтерську діяльність:

В лютому працівники бібліотеки ІФНМУ долучилися до руху «Книжки українською – кожній дитині». Зібрану літературу з побажаннями передано дітям на Схід, у прифронтові міста.

В березні в бібліотеці ІФНМУ в центральному читальному залі стартували курси з української мови для тимчасових переселенців. Мовні курси «Говоримо українською» організували і провели завідувачка кафедри Світлана Луцак і викладачі кафедри мовознавства ІФНМУ Уляна Соловій, Марія Гуцол, Ольга Криницька, Ольга Баб'як.

В квітні, відправили гуманітарну допомогу маріупольцям, що перебували у центрах біженців Дніпропетровської та Запорізької областей, а також долучились до виготовлення маскувальних костюмів для захисників, а саме висмикували нитки з мішковини і передавали на наступний етап роботи, а також плели маскувальні сітки.

У вересні працівники і студенти ІФНМУ долучилися до проєкту «Листівка на передову», координатором якого є Марійка Лисенко із Запоріжжя, учасниця благодійного ярмарку «Lastivka garage».

Дистанційне навчання, яке було організовано під час пандемії і залишалось актуальним в умовах війни, було надано доступ до багатьох міжнародних ресурсів, зокрема, до міжнародної мережі для дослідників в сфері охорони здоров'я HINARI, електронної база даних і біологічних публікацій PubMed, наукометричних баз SCOPUS, Elsevier та Web of Science, ресурсів порталу Springer Link, науково-дослідних баз даних від компанії ScienceDirect, безкоштовний доступ до повнотекстових електронних ресурсів видавництва Bentham Science, а також до електронних ресурсів національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, доступ можливий за посиланням https://ifnmu.edu.ua. Прагнучи надати підтримку науковій спільноті України в умовах повномасштабної війни, яку розв’язала РФ, видавництва наукової літератури відкрили українським вченим до кінця 2022 року безкоштовний доступ до повнотекстових електронних ресурсів в межах проєкту Research4Life. 

Видавництво “Нова Книга” надало безкоштовний доступ до медичних електронних навчальних видань на платформі Vilibri, а також пропонує легальний доступ викладачам і студентам ІФНМУ до таких навчальних видань:

  1. Гігієна та екологія: підручник / за загальною редакцією члена-кореспондента НАМН України, професора В. Г. Бардова – Вінниця: Нова Книга, 2020;
  2. Hygiene and Ecology: textbook / за загальною редакцією члена-кореспондента НАМН України, професора В. Г. Бардова – Вінниця: Нова Книга, 2022.

Бібліотека продовжила розвиток своїх сторінок у соціальних мережах, так, відвідувачі сторінки бібліотеки ІФНМУ у Facebook могли переглянути різні заходи, що були проведені в бібліотеці, переглянути фотографії та актуальні дописи.

 

Основні напрями роботи 

  1. Керуватися в своїй роботі чинним законодавством України, Указами Президента, директивними документами Міністерства охорони здоров’я України, наказами і розпорядженнями ректора вузу, рекомендаціями методичних центрів, регламентуючою документацією бібліотеки і планами роботи на поточний рік.
  1. Формування фонду інформаційних ресурсів на різних носіях.
  1. Формування електронної бібліотеки, створення зручних можливостей для використання електронних ресурсів, забезпечення доступу до світових електронних баз даних. Підвищення рівня інформаційно-бібліотечного обслуговування шляхом забезпечення доступності до повнотекстових ресурсів.
  1. Постійно оновлювати сайт бібліотеки, щомісяця подавати списки «Нових надходжень» (титульну сторінку, зміст), актуальних за тематикою рекомендаційних списків літератури та інших науково-допоміжних видань, розроблених фахівцями бібліотеки, поновлювати списки дисертацій захищених в ІФНМУ, книжкові виставки, Дні кафедр, заходи, які відбуваються в бібліотеці, а також інформацію, корисну для користувачів. Інформувати про проведення даних заходів в соціальних мережах (на сторінці Fecebook).
  1. Проводити аналіз фондів бібліотеки, аналіз забезпеченості дисциплін, звітувати перед адміністрацією навчального закладу про роботу бібліотеки, подавати інформацію щодо придбаної упродовж року літератури з дисциплін у навчальний відділ вузу, для подальшого подання звіту у Центральний методичний кабінет з вищої медичної освіти МОЗ України.
  1. Постійно підвищувати професійний рівень шляхом опрацювання фахових журналів; проводити анкетування; конкурсні іспити для осіб, які виявили бажання зайняти бібліотечну вакансію; два тижні попрацювати в бібліотеці під керівництвом досвідченого фахівця для кращого ознайомлення з організацією роботи; проводити заняття з працівниками стосовно змін у процесах роботи; обмінюватися досвідом; заслуховувати на виробничих зборах роботу відділів, секторів бібліотеки; проводити і брати участь у онлайн-семінарах, які організовує обласне методичне об’єднання бібліотек ВНЗ III-IV рівнів акредитації при Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.
  1. Брати участь у роботі Міжнародних науково-практичних конференцій, які будуть проводитись Національною науковою медичною бібліотекою України, проводити і брати участь в онлайн-засіданнях, які організовує обласне методичне об’єднання бібліотек ВНЗ III-IV рівнів акредитації при Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.
  1. Поліпшення матеріально-технічної бази бібліотеки (придбання комп’ютерів - 4 шт., сканер - 1 шт., принтер струменевий – 1 шт., цифрової клавіатури - 5 шт., мишки безпровідникової USB - 1шт., сканера для зчитування штрих-кодів - 1 шт., колонок для мультимедійки - 2 шт., екран для проектора – 1 шт.).

 

Структура бібліотеки

struktura

 

Впродовж 2022 року у бібліотеці ІФНМУ для користувачів працювало - 34 працівники на - 29 ставках.

 

Бібліотечні працівники

Загальна к-сть працівників бібліотеки

34

Повна вища освіта

23

в т.ч. вища спеціальна

4

Базова вища освіта

-

в т.ч. базова спеціальна

-

Початкова вища освіта (неповна вища)

1

в т.ч. початкова спеціальна

-

Повна загальна середня освіта

10

До 3 років

-

3-9 років

3

10-20 років

14

Понад 20 років

17

Працюють повний робочий день

27

Керівники відділів                                  -4

з них: вища спеціальна                         -1

вища педагогічна                                   -3

Директорка бібліотеки - Мирослава ТАТАРИН

      1 1

1 2

1 3

1 4

1 5

1 6

1 7

1 8

 

1 9

2 10

2 11

2 12

2 13

2 14

2 15

2 16

2 17

2 18

2 19

3 20

 

3 21

3 22

3 23

3 24

3 25

3 26

   Відділ комплектування та наукової обробки документів

«…Немає нічого складнішого,

ніж упорядковувати бібліотеку.

Складніше хіба що впорядкувати світ». (Умберто Еко)

Бібліотека – це не лише про культуру і освіту. Бібліотека – це про все на світі. Бібліотека як соціальний інститут залучена (реально або потенційно) у кожну зі сфер життя окремої людини, громади, суспільства і здатна розвивати їх, нарощувати спроможності.

Cуспільне визнання і авторитет бібліотеки визначаються багатством та якістю бібліотечних ресурсів. Одним із головних бібліотечних процесів є формування бібліотечного фонду. Добре скомплектований та стабільно оновлюваний фонд – основа ефективності роботи бібліотеки. Сучасний процес формування фонду – це підтримка постійно діючої системи заходів, спрямованих на створення, планомірне поповнення навчальною та науковою літературою відповідно до потреб здобувачів вищої медичної освіти.

Сучасні соціально-економічні трансформації, які відбуваються в Україні і світі безпосередньо вплинули і на діяльність бібліотек. На наших очах відбулося переосмислення соціального статусу бібліотеки, її місії в сучасному суспільстві. Сьогодні, як ніколи, ми постали перед серйозними викликами: повсюдна цифровізація, діджиталізація суспільства. Але  пандемія та російська агресія внесла свої негативні корективи у всі сфери суспільного життя. Кінець лютого 2022 року кардинально змінив життя кожного українця. Не пройшла ця зміна і повз наш навчальний заклад та бібліотеку зокрема.

Відділ комплектування та наукової обробки документів є важливим підрозділом бібліотеки, що організовує процес формування єдиного документно-інформаційного ресурсу, який відповідає основним функціям бібліотеки та потребам її користувачів. Навчальна та наукова література до науково-педагогічного працівника та студента починає шлях з відділу комплектування та наукової обробки документів.

Завжди закінчення року - це є традиційний час для підбиття підсумків проведеної роботи, складання планів. Плани, які були заздалегідь складені відділом на 2022 рік, не могли бути зреалізовані в повній мірі. Всупереч надзвичайно серйозним викликам, які спричинила війна, відділ виконував основні функції: комплектування фонду бібліотеки документами всіх типів та видів, оперативність комплектування фонду, прийом, облік і реєстрація нових надходжень, наукова й технічна обробка документів, каталогізація та систематизація,  повне, багатоаспектне та оперативне розкриття фондів бібліотеки через систему каталогів та картотек, облік документів, що вибувають із фонду, аналіз забезпеченості студентів підручниками та навчально-методичними посібниками, впровадження інноваційних технологій в області комплектування та наукової обробки документів.

Джерела комплектування фонду

Надходження нової навчальної та наукової літератури для студентів та викладачів створює власну авторитетну бібліотечну репутацію. При комплектуванні фонду бібліотеки до уваги береться принцип раціональної відповідності між затратою і вигодою. Як і кожного року, працівники відділу аналізували забезпечення дисциплін підручниками та навчальними посібниками. Початок року - це старт для багатьох видавництв. Відділ комплектування та наукової обробки документів отримував електронною поштою оновлені прайс-листи з новинками навчальної та наукової медичної літератури. Почали надходити перші клопотання від кафедр вузу на придбання літератури. На жаль, зібрана інформація не дала змоги сформувати відповідний план закупівлі літератури у зв’язку з повномасштабним вторгненням росії 24 лютого 2022 року. Тому вся діяльність працівників відділу була спрямована на внутрішню роботу по упорядкуванню електронного та паперових каталогів.

Як бачимо, реальність цього року інша. Не маючи змоги комплектувати фонд звичними методами та ресурсами, робота відділу також була  акцентована на поповнення фонду бібліотеки примірниками видавництва університету,  дарованої літератури ректором, професорсько-викладацьким складом та іншими приватними особами. Зокрема, видавництвом вузу фонд поповнився примірниками  у кількості 688, на суму – 52174,00 грн. В основному це навчально-методичні посібники, монографії та  інша наукова література. Варто відмітити, що іноземною мовою отримано 200 примірників.

Література в дар склала: 214 примірників на суму 37731,41 грн. Серед дарованої літератури була література пізнавального, енциклопедичного, історичного та краєзнавчо-дослідницького характеру. За цільовим призначенням у фонд поступила література в такій кількості примірників:

- навчальної –514;

- наукової – 72;

- художньої – 8.

Кожний, вперше отриманий підручник чи посібник, автореферат, дисертація, номер журналу класифікувалися за новими таблицями УДК. ІФНМУ веде підготовку документів на відкриттям нової спеціальності «Прикладна лінгвістика. Медичний переклад. Англійська мова». Узгоджується вже наявна у бібліотеці література для аналізу книгозабезпеченості даної спеціальності. Налагоджена співпраця з викладачами кафедри мовознавства, вивчаємо наявність літератури відповідного профілю  у видавництвах та книжкових мережах.

Впродовж року фонд бібліотеки поповнювався періодичними виданнями, які поступили в дар, оскільки тендер по передплаті періодики на 2022 рік не відбувся. За рік отримали 247 примірників. Також завершено занесення у базу даних всіх періодичних видань. Наповненню фонду фаховими журналами посприяли кафедри університету. Було передано в дар журнали відповідно спеціалізованого спрямування. Подано документи на проведення тендеру по передплаті періодичних видань на 2023 рік. З адміністрацією вузу погоджений кошторис майбутньої передплати, який склав 45000,00 гривень.

Ретельний облік усіх нових надходжень до фонду дає можливість бібліотеці аналізувати комплектування фонду. Дані цієї статистики є необхідними під час акредитації спеціальностей.

Робота в автоматизованому режимі полягає в організації всіх процесів роботи відділу в програмному забезпеченні «УФД/Бібліотека». Інформаційні потреби здобувачів вищої освіти забезпечує бібліотека університету, яка є важливим компонентом інформаційно-освітнього середовища. Електронний каталог (ЕК) є основним ресурсом сучасної бібліотеки. Від його організації залежить  повнота і оперативність задоволення потреб студентів і науковців вишу. Крім того, ЕК містить інформацію про склад та зміст бібліотечного фонду. Під час детального і правильного заповнення полів ЕК, можна отримати повноцінну інформацію про документи фонду бібліотеки ІФНМУ. Сортування наявної літератури виділяємо за видами: книги, методичні посібники, номер журналу тощо. У електронному каталозі можна знайти інформацію про характер документа (наприклад підручник, посібник, монографія т.п.) Введення у електронний каталог навчальної, наукової, художньої літератури, яка надходить до бібліотеки є постійним процесом. Електронний каталог повністю відображає фонд бібліотеки і є складовою системи каталогів, розкриває склад і зміст документів, які становлять фонд бібліотеки, незалежно від того, на яких носіях інформації вони представлені. Електронний каталог є одним із найважливіших ресурсів. Цей ресурс особливо цінний тоді, коли він знаходиться у всесвітній мережі, що дозволяє забезпечувати цілодобовий доступ до відомостей про наявність документів у фондах бібліотеки. ЕК слугує для забезпечення вільного доступу до фондів бібліотеки і є доступним в локальній мережі університету та мережі Інтернет.

В ході введення нової літератури в ЕК відображається повна інформація про літературу згідно вимог ЦМК з МФО МОЗ України а також, при необхідності, проводиться редакція раніше введених  видань.

На сьогоднішній день не втратили свого значення і залишаються незмінними в довідковому апараті бібліотеки карткові каталоги. Для їх поповнення проводиться друк комплекту каталожних карток.

У роботу відділу входить:

  • визначення індексів згідно таблиць УДК ,
  • технічна обробка літератури,
  • друк інвентарних книг,
  • ведення каталогу періодичних видань,
  • списання літератури,
  • складання актів на літературу в дар,
  • звіти у бухгалтерію,
  • здійснення штрихкодування нової поступленої літератури та всього бібліотечного фонду,
  • ведення сумарного обліку документів, що надходять та вибувають з фонду.
  • вивчення інноваційного  досвіду інших бібліотек по впровадженню новітніх технологій і оптимізації використання робочого часу з метою удосконалення виробничого процесу.

Впродовж 2022 року робота по рекласифікації була закінчена. Була перешифрована література медичного профілю та художня. Кардинальних змін зазнали: «Педіатрія», «Акушерство та гінекологія», частково «Фармація» і «Фізіотерапія».

Якщо раніше для досягнення збалансованого складу фонду бібліотеки відділ працював над вилученням застарілої за змістом, зношеної, втраченої, непрофільної та дублетної літератури, то цьогоріч долучилося списання  російськомовної літератури згідно рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України, щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України. З карткового каталогу вилучалися номери списаних книг та відповідно звірялися з інвентарними книгами по виявленню помилково списаних або раніше невилучених. За звітний період було списано 17220 примірників. Це здебільшого книги та брошури російською мовою. За галузями знань: медична література – 3868 прим., суспільно-політична – 1035 прим., суміжна – 393 прим., інша – 1650 прим.   Пройшла заміна всіх  рубрик, які були російською мовою  на нові україномовні:

  1. Паліативна допомога.
  2. Надзвичайні ситуації. Невідкладне лікування.
  3. Спеціальні інфекції: СНІД та Соvid.
  4. Парамедицина.

Організація та ведення каталогів та картотек:

Каталоги і картотеки - це архів як старої так і нової інформації.

За період 2022 року у бібліотечні в каталоги влито 978 карток, з них:

  • алфавітні каталоги - 568;  
  • систематичні каталоги - 169;
  • картки картотек - 112;
  • каталог періодичних видань 129 карток.

Наукове опрацювання літератури та організація каталогів забезпечує систематизацію документів, що надходять до бібліотеки. Постійно проводиться поточне редагування картотеки книгозабезпечення. За звітний період було надано 39 довідок із вказаною інформацією про забезпечення підручниками навчальних дисциплін, - зокрема: пропедевтика педіатрії, соціальна медицина, громадське здоров’я, педіатрія, хірургія, акушерство та гінекологія, фізична реабілітація, спортивна медицина, інфекційні хвороби, та ін.

Працівники відділу регулярно ознайомлюються з новими фаховими виданнями, відвідують відповідні заняття та заходи щодо підвищення фахового рівня.

Науковість, доступність, точність, багатоаспектність та оперативність – це умови дотримання відповідних вимог щодо роботи з каталогами.

Безперервним процесом, що здатний підвищити конкурентоспроможність бібліотеки та залучити додаткову увагу аудиторії є формування репутації та підвищення престижу бібліотеки в онлайн-середовищі.

Бібліотека продовжує активно освоювати соціальні мережі і тепер їх також можна віднести до засобів бібліотечного обслуговування. Соціальні мережі мотивують бібліотекарів. Зараз існує велика кількість спільнот для обміну досвідом та поширення інструментів, що допомагають розвитку професійної компетенції. Такою платформою є Фейсбук , де університет та бібліотека створили сторінки, на яких працівники відділу можуть переглядати інформацію, відеоматеріали, поширювати, готувати дописи. Це є своєрідною рекламою, не тільки роботи відділу, а і бібліотеки в цілому.

Метою роботи відділу є - зробити все можливе для того, щоб медики, науковці, студенти відчули турботу про своєчасне забезпечення їх новітньою навчальною та науковою літературою для забезпечення навчального процесу, інформацією про новинки книг медичного спрямування, тощо. Керівництво університету і надалі допомагає вирішувати нагальні питання, що мають відношення до роботи бібліотеки.

За сучасного рівня матеріального забезпечення відділ продовжує виконувати свої функції носія інформації про поступлення нової літератури, забезпечення дисциплін відповідною навчальною та науковою літературою, упорядкування каталогів, передплатою періодичних видань.

Інформаційно-бібліографічний відділ

Бібліотека є активним продовжувачем нових інформаційних технологій, які використовуються і надають максимально повну інформаційну підтримку різним категоріям користувачів і значно підвищують якість освіти та науки в університеті.

Бібліотека відповідно до мети університету покликана підтримувати навчання й наукові дослідження в ІФНМУ, забезпечувати доступ до світових знань і інформації, за допомогою організації книжкового фонду й впровадження сучасних технологій. Основним завданням бібліотеки є ефективне обслуговування читачів на основі управління бібліотечним фондом і забезпечення доступу до інших інформаційних ресурсів університету, регіону, країни, міжнародної інформаційної мережі.

Завдяки сучасним інформаційним технологіям бібліотека стала активним посередником між інформацією і користувачем. Інформаційна і довідково-бібліографічна робота бібліотек була спрямована як на поповнення інформаційних ресурсів, так і на удосконалення самої системи інформаційних послуг, для усіх категорій користувачів.

Завдання бібліотеки – постійне вдосконалення традиційних і запровадження нових форм і методів їх діяльності, насамперед сучасних бібліотечних технологій, спрямованих на поліпшення якості обслуговування усіх категорій користувачів. Оптимально організована робота бібліотеки сприяє успішному навчально-виховному процесу та науково-дослідній діяльності в університеті. Бібліотека під час воєнного стану продовжує надавати послуги з інформаційного забезпечення науково-освітнього процесу.

Важливим інструментом пізнання і практичної діяльності людини є бібліографія. Бібліографія була і буде постійним супутником освіти, помічником тих, хто веде цілеспрямований пошук інформації, оволодіває раціональними методами роботи над книгою й текстом. Це необхідний інструмент в роботі науковця, студента, викладача.

Головна функція інформаційно-бібліографічної роботи бібліотеки полягає в інформаційному забезпеченні навчального та наукового процесів, яке включає широкий спектр діяльності: інформаційно-бібліографічне обслуговування користувачів, інформування професорсько-викладацького складу, лікарів, аспірантів. Бібліографічні процеси поєднують бібліотечну та науково-інформаційну діяльність у задоволенні інформаційних потреб користувачів. Сьогодні інформаційно-бібліографічне обслуговування в значній мірі визначає характер бібліотеки як науково-освітнього, інформаційного та культурного центру. Особливістю роботи інформаційно-бібліографічного відділу бібліотеки є інформаційно-бібліографічне забезпечення наукової діяльності та навчально-виховного процесу.

Довідково-бібліографічний апарат в його звичному вигляді доповнюється і замінюється електронними джерелами, модернізується під впливом інформаційних потреб користувачів.

Довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування вважається одним з найважливіших напрямків діяльності бібліотеки. Стрімкий розвиток інформаційних технологій впливає на зміст та форми довідково-бібліографічного обслуговування, від ефективної організації якого залежить виконання головного завдання бібліотеки –інформаційне забезпечення навчального процесу та наукової діяльності університету.

Інформаційно-бібліографічна робота відділу тісно пов’язана з використанням електронних ресурсів, які стали невід’ємною складовою сучасної університетської бібліотеки.

Пріоритетним напрямом в планах діяльності інформаційно-бібліографічного відділу залишається оперативне, якісне і своєчасне задоволення інформаційних потреб користувачів з використанням новітніх технологій, створення електронних ресурсів.

Довідково-бібліографічна та інформаційна робота – найважливіші складові в діяльності будь-якої бібліотеки, незалежно від її статусу.

Одним з найголовніших факторів інформаційно-бібліографічного обслуговування є повнота, своєчасність і безвідмовність в задоволенні потреб користувачів.

Про якість роботи свідчить і різноманітність послуг, що пропонуються інформаційно-бібліографічним відділом.

Проведення групових та індивідуальних консультацій щодо користування електронним каталогом в локальній мережі університету та через Інтернет.

Викладачі чи студенти звертаються з питаннями по конкретній темі. Для підготовки використовуються електронна база даних, систематичний каталог, бібліографічні картотеки і видання, довідники, енциклопедії.

Паралельно з традиційними картковими каталогами й картотеками в роботу бібліотеки стрімко увійшов електронний каталог, який, на відміну від традиційного, доступний користувачам цілодобово через веб-сайт бібліотеки.

Електронний каталог бібліотеки створений на основі автоматизованої бібілотечно-інформаційної системи “УФД/Бібліотека”. Програмне забезпечення УФД/Бібліотека дає змогу на більш високому рівні накопичувати електронний інформаційний ресурс, створювати максимально повне інформаційне забезпечення наукового, навчального та виховного процесу університету.

В електронну базу даних внесено 2493 назв журнальних статей з періодичних видань різних галузей медицини. Впродовж навчального року в Предметний каталог влито 4601 друкованих картки, відкрито 253 нові рубрики. На допомогу викладачам та студентам ведеться картотека праць працівників ІФНМУ, яка поповнилася на 360 карток. Щомісячно поповнюються картотеки персоналій, рецензій, лікарських рослин, лікарських препаратів та груп лікарських препаратів.

У звітному році бібліотека мала можливість надавати користувачам-науковцям доступ до світових інформаційних ресурсів (Scopus, Web of Science, Hinari, PubMed, Springer, Science Direct, Bentham Science, Vilibri та видавництва McGrow-Hill medical), що надана була університету безкоштовно. В своїй роботі бібліотека широко використовує й вітчизняні ресурси відкритого доступу. Вже протягом багатьох років в обслуговуванні користувачів широко використовується повнотекстова база «Наукова періодика України», що формується Національною бібліотекою України ім. В. Вернадського.

Впродовж 2021-2022 н.р. в інформаційно-бібліографічному відділі надавались бібліографічні довідки, як в уcній, так і письмовій формах, у вигляді відповідно оформленого списку літератури. Характер запитів, з якими щодня звертаються користувачі надзвичайно різноманітний. Для підготовки використовується електронна база даних. Предметний каталог, бібліографічні картотеки і видання, довідники, енциклопедії.

Важливою ланкою діяльності відділу є виконання усних та письмових довідок, за вимогами різних категорій користувачів. Впродовж року виконано 66, наприклад:

  • Хронічний тонзиліт;
  • Рани вогнепальні;
  • Пізні гестози;
  • Стрес хронічний;
  • Обмін вуглеводний;
  • Гігієна ротової порожнини;
  • Хвороба варикозна;
  • Хвороби органів травлення.

День інформації – це комплексна форма масового бібліографічного інформування, мета якої надати читачам інформацію, про книги та інші джерела інформації, на певну тему або літературу, яка надійшла до бібліотеки впродовж певного часу, розкриття інформаційних ресурсів, повідомлення про наявність літератури. До програм включають організацію виставок літератури, причому не тільки книг, а й періодичних видань, виставки довідкових та інформаційних видань, проведення бесід. Дні інформації дозволяють глибше ознайомитися з новими документами з різних галузей знань, що надійшли за місяць.

Впродовж року було організовано 10 Днів інформації, що дозволило візуально ознайомитися з новою літературою, визначити її інформаційну цінність. Для перегляду було представлено джерела інформації (підручники, посібники, монографії, практикуми, довідники, бібліографічні покажчики, методичні та періодичні видання). Списки видань були представлені на сайті бібліотеки. Дні інформації відвідують професорсько-викладацький склад вузу, а також багато молодих науковців, серед яких аспіранти, магістри, клінічні ординатори, лікарі. Для перегляду було представлено 689 примірників літератури, яку відвідали 401 користувач (професорсько-викладацький склад, лікарі, аспіранти, студенти).

Інформаційно-бібліографічний відділ готує рекомендаційні списки літератури. На допомогу навчальному процесу їх складено 61, а саме:

  • Індекс маси тіла
  • Лікування ларинготрахеїту
  • Мастопатія
  • Хвороба бронхоектатична
  • Пневмоторакс
  • Пролапс мітрального клапана
  • Рахіт
  • Синдром кардіоренальний
  • Синовіт
  • Алергія у дітей
  • Склеродермія у дітей
  • Альвеоліт.

У 2021-2022 н.р. працівники інформаційно-бібліографічного відділу продовжували працювати над складанням бібліографічних покажчиків. Було підготовлено 8 бібліографічних покажчиків на допомогу науковцям, студентам, які представлені на сайті бібліотеки в рубриці “Бібліографічні покажчики.” Створення електронних покажчиків, що містять повнотекстові й бібліографічні ресурси, дозволяє користувачам оперативно отримувати інформацію, що сприятиме підвищенню рівня й якості освітньо-наукової діяльності. Визначення тематики бібліографічних покажчиків ґрунтується на дослідженні інформаційних потреб, викладачів, аспірантів, лікарів і студентів. Уже традицією стало проведення занять з інформаційної культури, екскурсій по бібліотеці, студенти ознайомлюються з електронним каталогом та традиційними картковими каталогами. Вміння працівника спілкуватися з користувачем – основа успішної роботи бібліотеки медичногоуніверситету. Виконання завдань і є основною метою занять з інформаційної культури, які проводяться працівниками інформаційно-бібліографічного відділу.

Працівники інформаційно-бібліографічного відділу постійно підвищують свій професійний рівень, шляхом опрацювання профільних журналів, а також систематично приймають участь у засіданнях обласного методичного об’єднання бібліотек вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації м. Івано-Франківська.

Завданням інформаційно-бібліографічного відділу є активізація інформаційної діяльності, підвищення якості інформаційно-бібліографічного обслуговування користувачів. Значна увага концентрувалася саме на інформаційній діяльності: створенні електронних бібліографічних ресурсів, рекомендаційній бібліографії, веденні карткових (предметного, електронного каталогів) та картотек.

Інформаційно-бібліографічна робота традиційно вважається одним з найважливіших напрямків роботи бібліотеки університету. Інформаційна і довідково-бібліографічна робота відділу спрямована як на поповнення інформаційних ресурсів, так і на удосконалення  самої системи  інформаційних послуг усім категоріям користувачів.

Сьогодні коли потік інформації постійно зростає, особливо посилюється інформаційна роль бібліотек. Однією з найбільш актуальних складових роботи є бібліографічне інформування - це доведення до користувачів інформації, у відповідності з їх запитами чи потребами. 

Відділ обслуговування користувачів

Для України минулий навчальний рік видався чи не найважчим за всю її історію. Повномасштабне вторгнення рф на терени нашої держави та розв’язання жорстокої війни вплинуло на всі сфери суспільного життя нашого народу. Гинуть люди, руйнується не тільки військова інфраструктура, а й школи, театри, бібліотеки. Порушуючи всі можливі норми моралі та міжнародного права, на тимчасово окупованих територіях ворог продовжує тиск на заклади освіти та культури. Та попри воєнний стан бібліотеки залишаються осередком нашої духовності та культурної ідентичності, даючи можливості для навчання, наукової діяльності, дозвілля, розваг та обміну досвідом з іншими.

Хоча, бібліотека ІФНМУ, на щастя, не зазнала руйнувань, події в країні не могли не торкнутись нашої роботи і, багато в чому вплинути на характер бібліотечної діяльності. Наша бібліотека продовжує відігравати провідну роль у навчальному, науковому, виховному процесах університету і намагається відповідати змінам потреб сучасного суспільства. Сьогоднішній користувач має складні інформаційні запити. Він очікує від бібліотеки отримання інформації швидко, якісно, та у зручній для нього формі.

Найбільшим відділом в структурі бібліотеки ІФНМУ є відділ обслуговування, який забезпечує документами та інформацією навчально-виховний процес та наукову діяльність університету, є центром поширення знань, духовного та інтелектуального спілкування.

Основними завданнями відділу обслуговування є:

обслуговування користувачів на абонементах та читальних залах;

найбільш повне задоволення запитів користувачів;

формування та активне використання фондів;

забезпечення збереження документального фонду;

створення комфортного бібліотечного середовища;

виховання інформаційної культури користувачів;

культурно-просвітницька робота.

Для задоволення читацьких потреб користувачів Наукової бібліотеки ІФНМУ працюють: центральний читальний зал, читальні зали гуртожитків № 1-2, 3, 4, читальний зал коледжу, дисертаційний зал, абонементи навчальної та наукової літератури.

У минулому навчальному році кількість користувачів, обслужених відділом обслуговування склала 11182, відвідування – 57729, книговидача – 165913. За єдиним реєстраційним обліком бібліотекою обслужено -5653 користувача.

Однією із найбільш значущих складових відділу обслуговування є абонементи. Вони найпопулярніші і найбільш зручні для користувачів адже читач може взяти видання додому. Підручники та навчальні посібники видаються читачам на навчальний рік чи семестр з урахуванням навчальних програм. Боржником бібліотеки вважається користувач, який не повернув документ після закінчення терміну користування ним.

Для запобігання заборгованості ведеться велика робота:

- ознайомлення користувачів з правилами користування бібліотекою: групові та індивідуальні бесіди під час запису до бібліотеки, нагадування під час видачі документів;

- нагадування-оголошення про необхідність здати всі документи після закінчення вивчення дисципліни;

- щорічна перереєстрація користувачів;

- робота з наказами по особовому складу працівників університету;

- співпраця з навчальним відділом та деканатами;

- виховання у читачів свідомого, відповідального ставлення до книги та бібліотеки.

Абонементи гостинно приймають студентів денної та заочної форм навчання, викладачів, працівників університету, аспірантів, пошукачів.

Центральний читальний зал надає свій фонд для користування всім читачам, яким він потрібен в навчальних, наукових, творчих цілях і в години дозвілля. Частину робочих місць обладнано комп’ютерами. Також відвідувачі можуть скористатись безкоштовною мережею Wi-Fi. Електронні бази даних, та електронний каталог дозволяють розширити пошук джерел інформації за необхідною темою. Фонд читального залу розкривають книжкові виставки, присвячені календарним і пам’ятним датам. Центральний читальний зал – традиційне місце проведення літературно-мистецьких вечорів, презентацій нових книг, виставок творів мистецтва, зустрічей з визначними людьми, діячами культури, митцями, письменниками, тощо.

Читальні зали, розміщені в гуртожитках та коледжі університету, є центрами навчальної, інформаційної, духовно-моральної культури студентів, які прагнуть максимально комфортно забезпечити доступ до бібліотечних ресурсів кожному користувачеві.

До послуг користувачів також дисертаційний зал — спеціалізований зал бібліотеки, що обслуговує науковців, фахівців, аспірантів, оригіналами дисертацій, захищених в ІФНМУ.

Впродовж звітного року працівники відділу обслуговування, за допомогою працівників відділу інформаційно-бібліографічного обслуговування, завершили введення фондів в електронний каталог, штрих-кодування книг, редагування службових каталогів. Таким чином, усі фонди усіх структурних підрозділів бібліотеки вже готові до запровадження книговидачі в автоматизованому режимі.

Згідно з рекомендаціям щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України, розробленими Міністерством культури та інформаційної політики спільно з Радою з питань розвитку бібліотечної справи, нашою бібліотекою проводилась велика робота щодо виконання цих рекомендацій. З фондів бібліотеки ІФНМУ вилучено і списано видання: зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі; внесені до Переліку видавничої продукції держави-агресора, на ввезення якої надано відмови у видачі дозволів на підставі негативних висновків експертної ради Держкомтелерадіо; автора чи одного з авторів, яких внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці; до видавців або авторів яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до рішень Ради національної безпеки та оборони України; видання автори яких публічно підтримали агресію російської федерації проти України. Також з наших фондів було вилучено фізично зношені та морально застарілі видання, зокрема періоду СРСР. Виняток становлять тільки документи, внесені до переліку цінних та рідкісних видань та унікальних документальних пам'ятних видань. Наукові бібліотеки та бібліотеки університетів мають інший статус та призначення, ніж публічні. Якщо немає українського перекладу радянських видань, то така література не вилучається, але й не популяризується. Тож у наукових бібліотеках поки що залишаються деякі примірники російською мовою, якщо ці книги не містять ідеологічного контексту. Міністерство культури рекомендує приймати рішення індивідуально по кожному виданню, тому ми застосовуємо диференційований підхід і переглядаємо кожну книгу з фонду щодо її списання або залишення у фондах.

Сьогодні, коли наша держава змушена силовими методами захищати свою цілісність, маємо усвідомлювати, що досягнення миру не може відбутись без збереження високого рівня культури та духовності суспільства. Бо розвинене суспільство завжди хоче миру, а не війни. Через фантазії, вигадані світи, музику, картини, скульптури, поезію ми можемо відірватись від гіркої реальності, хоч на деякий час. Наша культура допомагає нам не втратити віру у мирне майбутнє. Об’єднуючи людей, культурно-просвітницькі заходи створюють суспільну солідарність і згуртованість, сприяють соціальній інтеграції, зміцнюють гордість за свою країну. Саме тому відділ обслуговування бібліотеки ІФНМУ приділяє велику увагу культурно-просвітницькій роботі. У першому семестрі навчального року нам вдалось провести великі масові заходи з присутністю великої кількості гостей. У другому через розв’язання росією повномасштабної війни проти України культурно-просвітницьку діяльність довелось перемістити, в більшості випадків, у віртуальний простір.

30 вересня 2021 року відбувся тематичний вечір «Незабутні миті бібліотечного життя», присвячений Всеукраїнському дню бібліотек.

28 жовтня 2021 року у віддаленому режимі відбулася презентація Обіжника «Просвіти», організована головою МОВУТ «Просвіта» доценткою кафедри мовознавства Марією Гуцол.

Бібліотекарі ІФНМУ долучилися до онлайн-презентації.

9 листопада 2021 року бібліотекарі ІФНМУ взяли участь у Всеукраїнському флешмобі до Дня української писемності та мови і написанні диктанту національної єдності. До цього заходу працівники сектору культурно-просвітницької роботи у конференц-залі ІФНМУ представили книжкову виставку «Мова єднає».

27 листопада 2021 року працівники бібліотеки, традиційно, взяли участь у загальнонаціональній міжнародній акції «Запали свічку пам’яті». До цього заходу працівники центрального читального залу бібліотеки ІФНМУ підготували книжкову виставку «Голодомор – помста за свободу».

7 грудня 2021 року працівники бібліотеки взяли участь у флешмобі до Всесвітнього дня української хустки.

10 грудня 2021 року, в рамках правопросвітницького проєкту «Я маю право!» працівники центрального читального залу бібліотеки підготували виставки: «Права людини як джерело біоетичних принципів та критерії поведінки», «Життя людини – найвища цінність. Насильство немає виправдання», «Подорожуючи країнами Європи (Євросоюз, Євроінтеграція)».

21 грудня 2021 року працівники центрального читального залу бібліотеки ІФНМУ запросили Марію Червак – голову Громадської організації «Об’єднані любов’ю» та її вихованців з батьками на благодійно-новорічний вечір «Твори добро на цій землі».

20 січня 2022 року працівники бібліотеки долучились до Всеукраїнської акції з промоції читання «Читай – досягай».

24 січня 2022 року в бібліотеці ІФНМУ відкрилась фотовиставка «У горах моє серце» журналіста, краєзнавця, письменника і спортивного коментаря Михайла Мазура. Також відбулась презентація твору Володимира Качкана «Одкровення: есеї про літераторів, вчених, митців».

15 лютого 2021року, вже не вперше, у центральному читальному залі університетської бібліотеки пройшов романтичний вечір «Ніч поезії».

20 лютого працівники бібліотеки ІФНМУ долучилися до Всеукраїнської тихої акції «Ангели пам’яті-22».

21 лютого 2022 року в центральному читальному залі бібліотеки пройшов вечір, присвячений Міжнародному дню рідної мови. Працівники центрального читального залу бібліотеки підготували перегляд літератури «Яке прекрасне рідне слово».

28 березня 2022 року в бібліотеці ІФНМУ, в центральному читальному залі стартували курси з української мови для внутрішньо переміщених осіб.

11 квітня 2022 року до слухачів курсів з вивчення української мови, працівників бібліотеки та її відвідувачів завітало зіркове подружжя – телеведучий популярних шоу, диктор Григорій Решетняк з дружиною Христиною.

10 травня 2022 року, з нагоди Дня матері, в центральному читальному залі бібліотеки ІФНМУ перед слухачами курсів з вивчення української мови виступили студенти-медики та чоловіча хорова капела «Сурма» імені Богдана Волосянка.

19 травня 2022 року працівники бібліотеки, викладачі, студенти та слухачі мовних курсів взяли участь у всеукраїнському флешмобі та поділилися своїми світлинами у вишиванках.

Також працівниками сектору культурно-просвітницької роботи відділу обслуговування протягом навчального року було проведено 6 днів кафедр та 14 переглядів літератури, організовано 90 книжкових виставки: 60 медичних, 15 суспільно-політичних, 15 віртуальних.

По мірі своїх сил та можливостей, колектив бібліотеки намагався надати допомогу тим, хто її потребує. Так, ще напередодні російського вторгнення, 16 лютого 2022 року працівники бібліотеки ІФНМУ долучилися до руху «Книжки українською – кожній дитині». Зібрану літературу було передано дітям східних областей України. Колектив бібліотеки ІФНМУ долучився до волонтерського руху і зібрав для маріупольців, які перебувають у Центрах біженців Дніпропетровської та Запорізької областей гуманітарну допомогу. Напередодні Великодня, 20 квітня 2022 року зібрані продукти харчування, канцтовари, засоби особистої гігієни передали координатору у Надвірнянському районі тележурналістці, волонтеру Світлані Гаєвській. Протягом весни 2022 року працівники бібліотеки ІФНМУ долучилися до плетіння маскувальних сіток для українських захисників. 6 травня 2022 року, напередодні Дня матері, у бібліотеці ІФНМУ відкрилась благодійна виставка вишитих картин викладачки кафедри мовознавства Ольги Баб’як «Магія творення». Кошти від проданих картин були передані майстринею на потреби ЗСУ. 29 серпня 2022 року, перед початком нового навчального року, на прохання ректора Луганського державного медичного університету щодо наповнення навчально-науковою літературою бібліотечного фонду, який був втрачений під час бойових дій було відібрано і передано літературу для ЛДМУ.

Час вимагає від бібліотекаря безперервної освіти, глибоких знань, творчості, ініціативи та добросердя. Тому бібліотекарі відділу обслуговування, навіть у такий нелегкий час, постійно вдосконалюють свою професійну майстерність приймають участь у всіх заходах, які сприяють професійному зросту. Зокрема у засіданнях методичного об’єднання бібліотек ВНЗ Івано-Франківська III-IV рівнів акредитації. Цьогоріч, у зв’язку з обставинами, які дали поштовх до розвитку дистанційного навчання та інших віддалених форм роботи, засідання методоб’єднання проводились дистанційно, в онлайн-режимі. Працівники відділу обслуговування приймали участь у цих засіданнях, відзначивши, що такий формат роботи є перспективним та ефективним.

Сьогодні, коли ворог намагається знищити нашу державність, наш народ, нашу мову усі заклади культури, і бібліотеки зокрема, повинні робити все для збереження нашої національної ідентичності, звичаїв, усього багатого культурного надбання України.